| MistarGoGu a întrebat:

Ne face cineva " Vânt " sub bocancul Rusesc cu cererea de ajutor fata de Ucraina? Ma refer la împrumutul / " ajutorul " unui sistem de rachete PATRIOT!? Ne mănâncă in " dos " sau ce?
In 2 ani oricum ajutorul a fost " substantial " cel de la buget cu cazari, masa si alte facilitati!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce? Am dat?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Sper sa nu! Ca poate se " sprijina " Vladut cu cotul de butonul rosu si pleacă 2 nucleare spre Romanika ca nu mai ramane nici c@c@o pentru analize din noi! Cum spuneam " ajutorul " cu tranzit prin Romania, cazari, masa si alte facilitati a fost extra suficient! Dar cand ii vezi ce cazane au pe străzi parca NOI suntem " refugiații de război "!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Hehe, imi place retorica asta cu "nu vezi ce masini au ucrainienii"
da ce Romania nu e plina de masini de lux?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Nu am spus ca in Romania nu sunt MALDARE de cazane! Ne sufocam de ele! Au rămas Acolo amaratii sa lupte! Madamele cu soți " bazati " Au luat aurul din casa, copii, sacosica Vuiton de 12 K €, cazanu din curte si iute Au taiat-o spre granita de Vest a Ucrainei sau spre cea cu Romanika sau Rep.Moldova ca acolo este " liniste " si costuri de viata mai mici ca in Romania! Fiecare pe unde a gasit o " gaurica " la vamă! Tot amaratii mor pe front sau sunt maceleriti, violati sau bătuți de rusi *( Irpin & Buchea ) 2022 la inceput! Din Siria, Irak sau Afganistan dupa Re-venirea Talibanilor la putere Tot aia " bazati " Au fugit din tara! Deci? Selectia " financiara " functioneaza DIN PLIN!

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Am arătat omenie si compasiune fata de ei poate × 10 fata de alte tari europene dar orice " ajutor " isi are o LIMITA! NU as dori sa turnam sare pe rana " Marelui Urs " ca poate trage o " besa " nucleară spre toata Europa ca ne cuprinde si pe noi!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai am arata omenie ca avem un interes direct, sunt ultima bariara fata de Rusia

| Simpatic a răspuns:

Pai am devenit "dusmanii" Rusiei, din momentul in care am fost sub papucul UE zic, cel putin asta in viziunea putinista
insa nu este deloc normal ce a facut Rusia in Ucraina, este de condamnat si ar trebui dupa terminarea razboiului, fata de rusii criminali de razboi, sa se transeze lucrurile cum s-a facut in cadrul proceselor de la Nürnberg in 1945...
cum nu este normal ca noi 'tinem' pe cheltuiala noastra de 2 ani de zile ucrainieni cand alte tari ale UE precum Ungaria nici nu au dat drept de sedere pe teritoriul lor acestor cetateni!
nu voiam sa zic asta, dar suntem o tara condusa de slugi care au interese la 'sefia nato' de exemplu sau in alte parti asemantoare, dar nu au inima pentru locuitorii propriei tari! as fi vrut sa vad ca le pasa mai mult de cetatenii romani si mai putin de interesele lor...

| VoidEternal a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar vrei sa urmezi exemplu Ungariei în problema asta? Dacă Ungaria se da cu rușii și cam încolo bate vântul, in caz de război unde crezi că ajunge Transilvania?

| Simpatic a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu am zis ca vreau ca Romania sa fie... Ungaria!
am zis ca in timp ce unii membri UE nu au facut nimic fata de ucrainieni, noi ca stat am fost un fel de slugi, am executat ordinele baietilor mari...
as fi vrut de la conducatorii nostri ...sa fie mai mult cu romanii care le platesc salariile atat tot!
stai linistit ca stiu de ce zic de ucrainienii apti de munca si de razboi de la noi din tara, nu degeaba am spus ce am spus, stii cati barbati apti de "lupta" au dat spaga ca sa treaca granita si sa se mute la noi? fatalii aia care plimba posestele nevestelor lor prin malluri in Romania!
nu ma intelege gresit am fost contra rusiei de la inceputul acestui razboi, dar adevarul trebuie spus cumva! rusii ne-au fost dusmani ca natie din cele mai vechi timpuri, nu poporul rus, regimul...
si da am vazut unde bati cu Transilvania si este un subiect delicat, dar nu vreau sa zic nimic, nici nu vreau sa mai dezvolt, tot ce stiu este ca actual romano-maghiarii nostri sunt romani...Viktor Orban e adevarat are apucaturi de "stalin"

| Lupică27 a răspuns:

Noi nu facem politica, acum suntem niste slugi cand cu aia, cand cu ceilalti, tot ce dicteaza americanii, Bruxelles, parlamentul european noi executam.
Tin minte cand s-a oferit Putin sa ne dea gaze la pret de producator in 2009 dar noi nu domne ca noi suntem smecheri luam de la altii cu pret mult mai mare. Nu avem politicieni, doar niste slugi.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Dictatorii aia au pompat milioane și milioane de euro în noi și de când suntem în UE ne au scos din noroaie la propriu... Da e mișto sa folosești cuvântul slugi, suna așa că și cum ai gândi tu ceva