April
| April a întrebat:

Desi ma consider o cunoscatoare destul de buna a limbii romane, atat in ceea ce priveste gramatica, dar si vocabuarul, sunt surprinsa de invazia unor cuvinte de provenienta necunoscuta.Ma tot intreb, de la o vreme, de unde a aparut cuvantul rrom, cine l-a inventat si cu ce argumente.Stie cineva povestea patrunderii lui in limbajul nu national ci de-a dreptul european?

5 răspunsuri:
April
| April explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar trebuie sa aflu neaparat fiindca nu cred ca nemtii ni l-au adus in tara.Doar daca a intrat aici via Europa. Sper sa gasesc o explicatie pe undeva si atunci va spun si voua, fiindca toata tevatura asta cu iz de"rom"mi se pare cam dubioasa.Numai bine.P.S.Sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva lor; ca reprezentant autentic al culturii neamului sau, Sandu Ciorba chiar imi place.

| Roby67 a răspuns:

Dupa cate am inteles eu, asa se numeste poporul migrator care a venit din nordul Indiei si Pakistan. Pe germana se spune "roma"
http://de.wikipedia.org/wiki/Roma

| danutzsan a răspuns:

Cred ca noi, toti, suntem devina, prescurtam tot, timpul am vrea sa curga mai repede, chestia cu tehnologizarea, modernizarea, avansarea omeniri spre noi si noi culmi, descoperirile in toate domeniile, dar multi nu stiu ce este o biblioteca, ce inseamna beletristica, de ce cartile au coperti, de ce trebuie sa citim cartea daca am cumparat-o. Suntem niste ignoranti si de aici, apar problemele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E prima data cind ma gindesc la asa ceva si iata primul impuls care imi trece prin minte si pe care ti-l spun indiferent cit de gresit ar fi.Nu stiu daca exista in dex si nici nu ma obosesc sa caut dar cred ca originea cuvintului sta in cuvintul roman scris mai pe scurt sa se specifice totusi ca desemneaza o anumita minoritate.

| fata123 a răspuns:

Rrom vine de la tigani