| anonim_4396 a întrebat:

Despre karma: cand un baiat cheltuieste bani si timp (ca asa a ales el iar fata nu a luat la cunostinta) ca sa se afle in treaba unei fete, ea devine datoare lui ca o "ajuta"? (desi el este cu o alta fata si ea n-are pe altul, nici macar pe el). Fata devine datoare iubitei lui?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Karma nu functioneaza chiar asa... este mai mult o cauza si efect, dar nu o sa intru in detalii.
Referitor la ce ai zis tu, nu devinde datoare lui. Cum ar fi sa ma pun eu acum sa stau 2 ore sa ma gandesc la cei ai facut tu in dimineata asta si apoi sa iti cer 10 lei pentru timpul asta? Daca tu nu stiai (si nici nu conteaza asta), asta este. Nu are legatura.
Si ultima faza cu iubita lui, iar nu are legatura.

| OldSoul a răspuns:

Nu are de ce sa fie datoare.
Tipul repectiv isi investeste timpul si banii cum crede el de cuvant.
Si eu unul fac la fel, investesc timp si bani intr-o persoana cu care nu sunt tocmai apropiat, desi as vrea asta. Are ea ceva aparte, si, chiar de nu o sa fiu cu ea, nu ma astept la ceva in schimb. Pur si simplu m-as multumi stiind ca am fost o persoana ok cu ea, si ca am incercat sa-i dau un exemplu de cum ar trebui sa se comporte un barbat cu o femeie pe care o place.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Cand un baiat se joaca asa cu viata unei fete, fata nu va avea alti baieti in viata ei ca ea deja este intr-un fel de relatie de care nu are parte. Apoi cand fata realizeaza ce s-a intamplat, e prea tarziu sa-si mai poata face viata fara ala de care depindea.
Fata aia nu va stie ce e relatia adevarata, viata ei depindea de unu care nu-l putea avea ea.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul e ca si fetele de multe ori isi creaza propriile belele, de multe ori trag concluzii pripite.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Tu sterge acolo ca o pun altundeva, am niste treaba.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Este exact ce le spuneam unora pe aici, ca relatia este in viata reala, pe net se scriu ganduri si cititorii se gandesc la ceva-uri necunoscand adevarata forma a realitatii.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat.
Si nu doar legat de relatii.
Tot online-ul asta strica mult.
Distanteaza oameni.
Si nu doar din cauza ce am zis eu mai sus, ci in general.
In ziua de azi, nu mai ai rabdare sa cunosti un om cu adevarat, e mai usor sa-l schimbi decat sa il cunosti, sa il intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Pentru ca tu cand incerci sa te apropii de o persoana, ea singura este hartuita de un nesimtit care ii da ce visa de la tine.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat si asta.
Toti obsedatii se dau baieti buni, iar de astia sunt multi.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Ei stiu sa vorbeasca, au antrenament de prin atatea trecuti. Nimic nu se poate fara experienta obtinuta cu timpul ce a trecut. La asta se pricep ei.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca e vorba neparat de antrenament. E mai mult vorba de lipsa emotiilor si de controlul de sine.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Da este atunci cand ai facut-o, ai invatat-o si continui sa o repeti, devine obisnuinta.
Asa functioneaza si "dragostea", te gandesti de mai multe ori la aceeasi persoana, repeti gandurile si apoi simti cand o vezi. Ei totusi "iubesc ceva", dar "fata" este partea de care nu le pasa cum functioneaza.