| Alexandra_2056 a întrebat:

Despre personalitati marcante din Moldova si rolul lor

1 răspuns:
| Claudia_Gabriela_1999 a răspuns:

Mihai Volontir

Nascut la 9 martie 1934 in satul Glinjeni, Rezina si-a facut studiile la Scoala pedagogica din Orhei (1952-1955). Din 1957 pina in prezent actor la Teatrul National "Vasile Alecsandri" din Balti.
Debuta la "Moldova-film" in 1967 in celebrul film al lui Gheorghe Voda si Vlad Iovita "Se cauta un paznic". Un remarcabil talent. Este invitat sa joace in filme montate la studiouri din Rusia. Rolul lui Budulai ii aduce celebritate.
Figura marcanta a filmului moldovenesc din anii 70-80.