| Potop_Vasile_1972 a întrebat:

Din cate cifre e format numarul de mobil in Spania?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

13. si incepe cu 0034. Am o nepoata in Spania de aia stiu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multe din informatiile de pe net sunt gresite. Uita-te la ambasada Spaniei: http://madrid.mae.ro/contact
Are +34 913501881 unde +este egal cu 00. Deci in total 13 daca formezi din afara.

| RoyDupuis a răspuns:

La fel ca si la noi din 6 (sau chiar si 7) cifre fara prefix!
la noi: +40733123456
la ei: +34 6xx xxx xxx / +34 7yx xxx xxx

https://en.wikipedia.org/wiki/Telephone_numbers_in_Spain

| Salontanul a răspuns (pentru RoyDupuis):

A doua oara ai postat bine.

| RoyDupuis a răspuns:

Am si eu rude in Spania, numarul este din 6 fara prefix:
0034.YYY.XXX.XXX
0034 reprezinta prefixul tarii, iar YYY reprezinta prefixul companiei de telefonie mobile. XXXXXX este numarul de telefon.

| RoyDupuis a răspuns:

0034 reprezinta prefixul tarii, iar YYY reprezinta prefixul companiei de telefonie mobile. XXXXXX este numarul de telefon.