| anonim_4396 a întrebat:

Din experientele voastre si a alor oameni pe care-i cunoasteti... ce ziceti se pot intelege o Rac(oaica) cu un Gemeni? big grin Si am mai auzit de o chestie cu Ascendentul...care cum este faza ca n-am prea priceput-o, decat ca ascendentul conteaza mai mult intr-o relatie si nu zodia in sine. Chiar astept raspunsuri.macar asa de amuzament nu-s fana a zodiilor (doar curioasa) big grin

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Un Rac si un nativ din Gemeni se inteleg bine, ca un copil cu un adolescent; coopereaza, unul cu inima, celalalt cu mintea si se inalnesc mai ales in dragostea de schimbare.Stiu ca asta am citit si asa s-a dovedit a fi corect in relatia de acest tip a unor prieteni.Cat despre ascendent, se spune ca e foarte important si exista niste calcule care se fac pornind de la ora nasterii, mi se pare.Nici eu nu sunt convinsa de exactitatea informatiilor furnizate de astrologi dar comentariile lor sunt uneori foarte interesante si atat de complexe incat iti spui ca trebuie sa fie un sambure de adevar in toata peroratia. Felul in care comenteaza Urania, de ex., e fascinant.

| Chocolate a răspuns:

Http://www.eastrolog.ro/ascendent/calculeaza-ascendentul.php

aici iti calculezi ascendentul.Ascendent este o jumatate din zodia ta cum ar fi, cu zodia in care esti ascendent te intelegi cel mai bine si te potrivesti perfect cu ea.

Compatibilitati zodii:
Rac - Gemeni

Rac si Gemeni? Mai bine nu, ar spune stelele...

Racul casnic si Geamanul care nu poate trai fara telefon, vizite la prieteni si rude. Greu de realizat o uniune care sa mearga între voi doi! Ceea ce cauti tu – adica liniste, siguranta si un camin confortabil – este exact ceea ce îl sperie pe Geaman, constient sau nu : pentru el, schimbarea si locul unde se petrece ea sunt cele mai importante lucruri pentru care merita sa traiesti! Ca sa nu mai vorbim de traditionalele capricii ale Racului, pe care Geamanul nu prea le suporta...

În plus, Geamanul se misca atât de mult si este atât de activ, încât nu prea are timp de stat si pe acasa, iar acesta este exact locul unde îti place tie sa stai mai mult.

Acum, desigur, depinde si ce cauti. Racul tipic cauta liniste si stabilitate. Dar daca esti un Rac care cauta aventura, distractie, viata palpitanta, atunci sa stii ca ti-ai gasit partenerul! Ciudatenii, trazneli, idei noi? Le are Geamanul si pe astea, din plin. Doar e adolescentul zodiacului! Dar, cum Racul nu suporta prea mult timp chestiile astea, parca vad ca într-o buna zi ai sa ajungi la concluzia ca toti Gemenii au o doaga lipsa (nu foarte adevarat : sunt doar mai altfel decât Racii...). Tu, ca un Rac întelegator, s-ar putea sa-i suporti o vreme toate trasnelile, mai ales ca, datorita naturii sale duale (sunt doi Gemeni în semnul acesta si aproape întotdeauna nativul are o personalitate dubla), poate sa fie foarte matur câteodata. Dar, la un moment dat, tot o sa ajungi la concluzia ca vrei sa traiesti mai aproape de pamânt decât acest semn de Aer.