| anonim_4396 a întrebat:

Doar cine confirma in strainatate are parte de respect in tara.
De ce oare?
Ex: Herta Muller, Costel alias Pavarotti, etc, etc...
De ce in Romania nu i se cunoaste talentul?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fiindca deoarece la noi, capra vecinului functioneaza la capacitate maxima!
Adica, daca eu sunt tampit, analfabet si afon, de ca sa fie vecinu' destept, talentat si cu voce? Nu! Sa stea dracul in banca lui, sa nu ma calce pe bataturi, ca vede el pe naiba.
Vrea sa ridice capul? Las' ca-l trag eu de picioare inapoi!

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@criticul neata pai draga noi avem prea multe "talente" big grin daca intelegi la ce ma refer tongue. incat nu stiu saracii care "talent" sa-l confirme> laughing rolling on the flooravem destule "talente" in guvern! ne mai trebui si altele? laughing si cum nu se confirma? thinking da astia saracii de apar peste noapte ( ca ciupercile ) cu cate o manea? laughing ce ei nu tot "talente se numeste "? rolling on the floor rolling on the floor

adriana,winking

| angella1972 a răspuns:

Pentru ca noua ne plac scandalurile si mondenitatile, si nu privim o persoana din punctul de vedere al talentului, ci cu cine s-a iubit, cu cine s-a certat, cat a dat pe haine in ultima luna...ganditi-va cati copii talentati se pierd in romania din cauza lipsei de interes si a saraciei.si noi ne uitam la tv si vedem emisiuni cu vedete contrafacute, care apar si dispar in timp record.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Herta Muller thinking am observat cu cata respingere vorbea despre romania. tara in care nu a zealizat nimic, de ce?!
Pentru ca in romania conteaza grosimea lantului de la gat si banii pe care ii ai in buzunar, iar valorile morale sa uita... Romania o ia usor pe apa sambetei...
Inca o data Herta Muller o mare scriitoare de origine romana... a luat premiul nobel pentru literatura ...In romania a fost tratata ca un "oricine "
Sincer acum tu chiar crezi ca macar 20% din romani au auzit de ea? eu nu prea... Despre Herta muller, o mare valoare a literaturii de orice fel, ne putem mandri cu ea ...insa ea nu se poate mandri cu noi.