| stelianr a întrebat:

Credeti ca in Romania este dictatura? Vezi declaratia d-nei Herta Muller. Unii cred ca nu e posibil pentru. ca suntem in NATO si UE. Dar sa nu uitam ca de ex Portugalia-fondatorea NATO 1949- avea regim fascicst, in 1955 a intrat in ONU, totusi in 1974 a avut loc o lovitura de stat. Ne poate proteja oare NATO si UE?

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua,
Dictatura! dictatura sa fie, dar s-o stim si noi. pa

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu, nu cred ca-i dictatura, cu toate ca pe T.Basescu nu l-ar deranja!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu este dictatura desi ne ar trebui o dictatura militara. poate asa ne am mai potoli cu furatul si ar fi la racoare toti snapanii. toti interlopii. tiganii etc etc care erau cu caruta cu coviltir inainte de 89 si acum ne rid in nas. Nu muncesc si totusi fac nunti si palate de miliarde /DE unde? un HITLER TEPES sa nu mai vedem dezmat pe o parte si multaaaaaaaaaaa saracie 99%

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca-i bataie de joc, in mare parte. "Daca mie imi merge bine, ceilalti sa se duca dracu'." Dupa aceasta zicala merg cei de la carma. Ceea ce reflecta astia se numeste violenta, dar la nivel cognitiv. Din cauza stresului dobandit in urma violentei psihice, apare si colericul la nivel fizic. Ne proteajeaza aromanii? Hmm, o sa vedem cand ne confruntam cu primul zid.

| gabriela a răspuns:

Cel care intreaba, ori afirma acest lucru...habar nu are ce inseamna dictatura. Fie vorba chiar si de Herta Muller. In dictatura...televiziunile nu injura non stop presedintele, guvernul. Se mananca pe ratie., nu ai dreptul la exprimare libera, nu circuli liber, cu carte de identitate. Libertatea este cateodata exagerata, vezi discursurile la televizor ale lui Vadim Tudor., Gigi Becali, Lavinia Sandru si altii.

| stelianr explică:

Raspunsurile primite nu ma satisfac de loc. Multi romani nu stiau ca traiau in dictatura si au aflat abia dupa 1989.Asta pentru.ca nu stiau ca se poate trai si altfel, in libertate.

| hax0r a răspuns:

Nu e dictatura dar ne-ar prinde bine una. ca se duce tara de rapa cu clownii astia comunisti deveniti peste noapte mari democrati iar herta muller e o cotofana antiromana. sa stea acolo la ea in germania si sa-si mai tina gura. nu trebuie bagata in seama.

| eugem35 a răspuns:

Nato te ajuta in caz de razboi dac esti atacat de alte state care nu sunt membre nato iar dictatura facista din portugalia de care vorbesti nu era asa de rea precum cea din germania hitlerista asa ca mai citeste si tu istoria si vezi cum o duc acei oameni din tarile mentionate de tine o duc rau au o industrie traiesc din turism sunt civilizat nu o duc mai bine ca noi oare cum am intele noi democratie uit un exemplu spania are rege franco generalul care a condus spania dupa razboiul modial a inpus tiganilor sa nu vorbeasca in tiganeste ca le taie limba si uite ce civilizat sunt rromi spanioli su sa stii ca in spania sunt cei mai multi rromi din europa fara cei care au plecat din romania dupa revolutie cu crezi tu ca au ajun unde au ajuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca-i dictatura.In moment cind e vorba de votul a mai multor state, dictatura dispare.