| anonim_4396 a întrebat:

Drumurile din Romania...
2 nemti stateau de vorba langa un Duster si se minunau : unul: mah e Duster? celalalt: da mah iar primul: Dah sigur e Dacia? celalalt: mda, sigur, uite sigla in fata! iar primul: Si e 4x4? celalalt: Da... primul din nou: Mah ai dreaqu romanii astia, fac orice numai sa nu isi repare drumurile!
Cand o sa avem drumuri pentru circulat normal cu masina?

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cand va inceta coruptia din tara, adica niciodata. Totul e un intreg proces. Pentru a reface/reconsolida un drum, se ocupa o firma de constructii care preia proiectul. Ei bine, se tine o licitatie, unde, fiecare isi prezinta termenul in care drumul va fi refacut, conditiile, suma pe care o doreste si multe altele.
Ca o firma sa castige licitatia, trebuie sa bage ''mita'' la autoritati. Bun, acum firma preia contractul, e stapana, are ca scop refacerea drumului. Dar stai putin, ai pompat cu bani pentru a castiga proiectul propus, acum de unde scoti banii? Simplu: bagi materiale mai putin, nu respecti stas-urile in conformitate, fiindca in constructiile din Romania nu se realizeaza conform standardelor, ci conform sloganurilor: ''lasa ba ca nu cade'', ''rezista si asa, nu-i nicio problema''. Cu timpul asta, se degradeaza si revin defectiunile din varii motive: profesionale, climatice, tocmai datorita faptului ca, consolidarea n-a fost facuta conform normelor si stas-urilor in vigoare. Bineinteles ca exista si inspectori care sa verifice cum sta treaba, dar acestia sunt tot ai statului, iar stratul de armatura sau cantitatea de materiala pusa n-o poti observa in orice conditie.
Firma de constructie nu are ca scop refacerea drumului, ci doar investitia. Ai 'bagat' un ban pentru a-ti accepta proiectul, acum trebuie sa ti-l scoti si sa iesi cumva pe profit, neinteresandu-i ca-n cativa ani acel drum va prezenta iar damage-uri. Fiindca asa e la noi in tara, ca sa preiei ceva, trebuie sa pompezi, iar dupa, trebuie sa ai grija ca sa ajungi la acea balanta de-a nu iesi pe minus, iar acest lucru ne costa numai pe noi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La " viteza " cu care se misca cei implicati in construirea drumurilor cred ca niciodata.

| Vizitiul a răspuns:

Cand o sa avem acolo sus oameni competenti, care sa doreasca sa faca ceva folositor pentru tara. Am cerut prea mult, deocamdata ei sunt responsabili cu timpul liber si cu dormitul in parlament.

| Hombre a răspuns:

A scapa ''manca '' din litere dintr-un motiv sau altul este o greseala minora ea nefiind intentionata. Dar "mah, dah, dreaqu'' oare nu este un atentat agresiv adus limbi romane?

| Hombre a răspuns:

Scuza-mi lipsa de atentie asa e ai dreptate, oricum am multimit interventiei tale la literele ''mincate ''de mine din cuvitele din intrebare.

| albastrel a răspuns:

laughing Niciodata big grin

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu stiu daca o sa vedem! Din pacate. Toti is vad doar propriu lor interes. straight face

| mariobros a răspuns:

Pai pentru firmele de casa ale partidelor care se ocupa cu intretinerea drumurilor nu trebuie de treaba in fiecare an? Ce-ai vrea, sa toarne asfalt anul asta si sa-l folosim noi 30 de ani fara reparatii? Doamne-fereste, asa ceva nu se poate; cate locuri de munca s-ar pierde, cati regi ai asfaltului vor trebui sa se reprofileze, cat banet ar trebui redistribuit catre alte bugete, cati manufacturieri de piese auto ar trebui sa-si diminueze productia pentru piesele de schimb, cate service-uri auto ar da faliment, samd?

| MikyMi a răspuns:

Niciodata!
Daca fac mereu treaba de mantuiala, anul trecut am vazut ca au "carpit" niste drumuri iar anul asta sunt pline de gropi ca rezultat al muncii depuse, sa nu mai pomenesc ca a durat tot anul trecut, au mai incurcat si un an de zile circulatia de pomana!
Ce sa le faci? Cu cine sa te certi?

| xuanbou a răspuns:

Bani multi - gropi multe. bani multi - materiale proaste. bani multi - lucrari facute de mantuaiala cu smoala si cu nisip.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza cu carpitul este pentru ca in fiecare an regiile judetene primesc o anumita suma de bani (care nu este mare) pentru intretinere si pot folosi bani numai pentru intretinere pe toate drumurile de care se ocupa si nu pot folosi toti bani pe un drum si trebuie sa-i foloseasca pana in octombrie parca si daca nu-i folosesc raman fara;
numa de aia is pline de gropi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@hombre-repet: Bancul este un copy paste.
Nu scriu eu cu mah, bah si alte chestii.