| AndreiPirlo a întrebat:

Dupa parerea voastra cum e mai bine la liceu cu colegi de treaba si cu fete frumoase in clasa dar cu profil de matematica informatica super greu sau
cu profil super usor de filologie si cu colegi deloc de treaba?

Răspuns Câştigător
| metatheory a răspuns:

Varianta a doua: cu profil super usor... Justificare: daca vezi profilul foarte greu e posibil sa nu faci fata si sa nu termini. De colegii care te tachineaza treci, eventual ii reclami si sunt pusi la punct, lucru mai greu de facut cu profesorii exigenti. Plus ca sunt mai multe facultati umaniste decat realiste(deci mai multe oportunitati pentru umanisti). Eu prin facultati realiste integ doar facultatile:
-matematica-informatica
-fizica
-chimie
-biologie
Iar umaniste sunt cam 10 intr-o universitate.

3 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştii, eu ţi-aş recomanda să îţi alegi profilul nu după fetele frumoase din clasă sau după colegii de treabă sau deloc de treabă pe care îi vei putea avea. Acestea sunt relative. Nu ştii deloc cum va fi generaţia şi nu te poţi baza pe o generalizare. Sunt în clasa a 12-a (profil matematică-informatică, dacă te interesează) şi ştiu cât de mari sunt diferenţele între generaţii. Tu caută să mergi la profilul care crezi că te va ajuta cel mai mult pe viitor.

| Firefly a răspuns:

Evident ca e mai bine mate-info.Mergi la scoala ca sa inveti, sa iti faci un viitor si e cu atat mai bine cu cat ai niste colegi buni si de treaba.

| sinvictus a răspuns:

Andrei, nu cred ca pui bine problema, nu faci o analiza corecta si justa. Eu sunt elev in clasa 11 la un profil umanist si este intr-adevar usor pentru ca nu sunt chinuit cu matematica, fizica, chimie sau informatica dar in schimb citesc multe carti de literaura, isorie, mitologie. Pana la urma trebuie sa te indrepti unde iti place tie mai mult, fara sa ti cont de ce colegi vei avea, in final ramai doar tu si cunostintele tale