| Mjdolhfi a întrebat:

Dupa voi:Care ar fi definitia frumusetii?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nici unul dintre noi nu am avut posibilitatea de a alege la nastere cum sa aratam. Nu am avut un tonomat sa spunem "eu vreau sa am parul saten, ochii albastri, urechile mici, nasul mic", etc. Nu este "vina" omului ca are urechile mari. Te-ai intrebat vreodata de ce multi din aceia care au anumite defecte sunt irascibili, retrasi, de nesuferit?
In majoritatea cazurilor sunt asa pentru ca persoanele din jur nu le-au oferit caldura, compasiune. Se simt marginalizati, chiar fara cuvinte ei tot inteleg ce se petrece si ca nu sunt bineveniti.
Atitudinea celor din jur ii face asa de diferiti. Cei din jur pot declansa si mentine un complex de inferioritate prin simplul fapt ca ignora pe cel de care nu-i place.
Adevarata frumusete vine din suflet si incalzeste lumea cu bunatatea, onestitatea si compasiunea ei.
Incerc o revenire la adevaratele valori ale frumusetii, cele spirituale si intelectuale. Este rezultatul educatiei si intelepciunii sa te accepti asa cum esti, cu defecte si calitati fizice, sa te "simti bine in pielea ta". Important este sa nu accepti in aceasta societate plina de tentatii sterile sa-ti fie mutilat sufletul.

Cred ca frumusetea este un tot unitar intre interior si exterior.Degeaba esti frumoasa ca aspect daca interiorul este gol.Si pana la urma, frumusetea interioara se pierde o data cu timpul, ramane altceva, ramane zambetul, increderea de sine, bunatatea, stilul. O femeie frumoasa este cea care stie sa se raporteze la orice situatie cu tact, cu calm, sa stie sa asculte cand trebuie.Sunt o mie de alte lucruri care aduc frumusete unei femei, fardurile se sterg, masca va cadea si ce va ramane daca nu avem nimic de daruit celor din jur? Mai cred ca fiecare femeie este frumoasa in felul ei, ca ea singura are puterea de a deveni "frumoasa" chiar daca mama natura nu a fost prea darnica. Poti privi intr-un anume fel si totul in jur poate straluci.
Care este definitia frumusetii? Frumuseţea este ceea ce te simţi în interior şi ea este cea care se reflectă în ochii tăi. Nu este ceva care ţine de fizic. (Sophia Loren-o frumusete la aproape 80 de ani!)

5 răspunsuri:
| DennyxD a răspuns:

Sa fi frumos nu inseamna numai sa arati bine si toata lumea sa iti spuna ca esti minunata si ca ai un corp de invidiat, ochi frumosi, etc.
Frumusetea vine si din interior.Degeaba daca esti tu frumos si inauntrul tau esti un om cu un suflet rau.
Dar poti sa fi cel mai frumos de pe planeta, asa sa te crezi, caci si atunci vei gasi unele defecte la tinethinking si lumea este asa... oricat de frumos esti tot se gasesc defecte care nu trebuie sa le iei in seama intotdeauna!
Si dupa cum ziceam, daca esti o persoana frumoasa, conteaza nu numai aspectul exterior, ci si cel interior. Ce rost are frumusetea la un om rau la suflet, cu comportament urat etc?
Si frumusetea este ceva ce vine de la natura! Fiecare este frumos in felul lui, si ne deosebim fiecare prin unele lucruri! Dumnezeu ne-a creat pe fiecare diferiti unul de celalalt, dar orice persoana este frumoasa intr-un fel sau altul pentru altcineva. Oricum, frumusestea interioara este mai de pret!
fundita daca te-a ajutat raspunsul mewbatting eyelashes

| Gigiku a răspuns:

Interioara sau exterioara? happy

| ionica56 a răspuns:

Care este definitia frumusetii? oare exista o astfel de definitie? sau fiecare dintre noi are propria explicatie? poate ca pe un baiat pe care eu il consider frumos o alta fata il vede altfel. poate ca o persoana vede la ea defecte care de fapt nu exista.alta persoana se considera urata fara motiv. o persoana poate fi prea inalta sau prea scunda, prea slaba sau prea grasa. oare cum este un suflet frumos? bun? darnic? plin de iubire? dar frumusetea fizi ca.cum arata? fiecare om vede in felul lui. o fata, un baiat. o floare si depinde de persolitatea acestuia daca ii place sau nu. am fost curioasa si m-am uitat in dictionar si am gasit:adj.care place pentru armonia liniilor, miscarilor, sunetelor, culorilor; care are insusiri estetice. ceea ce mi-a dat de gandit, oare toti oamenii sunt frumosi si nu ne dam seama de asta? sau frumusetea nu exista si a fost inventata pentru a exprima admiratia, faptul ca iti place un om, un animal, o planta, un cantec, vremea, un peisaj. unele fete si femei se machiaza.isi dau cu rimel sa aiba genele mai lungi, mai curbate.isi dau cu font de ten pentru a avea o culoare uniforma pe intreaga fata pentru a ascunde petele sau cosii, se tund si se co afeaza in functie de forma fetzei pentru a fi avantajate. port tocuri pentru ca le alungesc si le subtiaza picioarele.etc.sunt diverse trucuri pentru a fi mai \"frumoase\" dar oare acestea nu sunt doar niste iluzii? machiajul.imbracamintea.operatiile estetice toate sunt facute. dar pentru ce? pentru a placea celorlalti? pentru a se placea singure?

| s4a a răspuns:

Multi artisti, filosofi sau matematicieni au incercat fara prea mare succes sa defineasca frumusetea. Cu umilinta imi expun si eu parerea: e frumos ceea ce ne place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suflet curat, interior de invidiat. Fără strop de Photoshop, fond de ten sau alte machiaje.