| DracuIa a întrebat:

E adevarat ca oamenii iubesc sau se indragostesc in general de cineva doar pentru ca-i considera persoane "frumoase" la aspect, caracter, vorbit, comportament, popularitate etc si oarecum asta ii face atragatori?
Ati putea sa iubiti pe cineva doar pentru cum arata? indiferent de alte defecte pe care le-ar avea persoana?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Cei care ti-au raspuns la intrebare confunda indragosteala cu iubirea care sunt total diferite...
Da, te poti indragosti de cineva doar pentru ca arata bine, e vorba de o atractie foarte mare pe care o simti pentru fizicul persoanei respective, asa pleaca mai toate relatiile...din atractie fizica foarte mare, iubirea oricum vine in timp, nu ai cum sa iubesti pe cineva fara sa cunosti persoana respectiva, insa te poti indragosti pentru ca te simti foarte atras, nu tu alegi oricum de cine sa fii atras, asta vine natural si involuntar, la fel si atasamentul sau iubirea apar involuntar in timp atunci cand accepti persoana atat cu calitati cat si defecte.
Da, m-as putea indragosti de o persoana doar pentru cum arata dar de iubit nu, e nevoie de mai mult si de timp pentru ca nu pot sa iubesc instant, insa atras pot fi.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu m-am îndrăgostit doar de persoanele care au construit ceva-ceva cu mine. Care s-au chinuit, care m-au mângâiat puțin pe chelie.
Nu mă pot atașa de ceva superficial, cum ar fi frumusețea. Dacă sunt ignorat, ignor.

| Dismally a răspuns:

Partial adevarat, adica pana pe la 25 de ani aspectul fizic conteaza cel mai mult, dupa aceasta varsta oamenii incep sa se mai uite si dupa alte calitati la un viitor partener.
Eu nu as putea iubi pe cineva doar pentru aspectul fizic, are nevoie de mai multe calitati iar la defecte - sa fie cat mai putine si nu unele grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, n-as putea iubi un barbat frumos, dar toxic in caracter si in comportament.
Ceea ce ma face sa iubesc un barbat cu adevarat este atitudinea lui, vibe-ul, faptele, felul lui de a fi.
Cand defectele atarna mai mult in balanta decat calitatile, mai bine ma indepartez.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu. Daca iubesc pe cineva nu iubesc acea persoana pentru ca arata bine. Iubesc acea persoana pentru ca asa îmi spune inima, pentru ca poti ajuta acea persoana sa isi "trateze" defectele. Daca iubesti pe cineva doar pentru. cum arata înseamnă atractie. Dar daca iubesti pe cineva pentru. ca asa iti sopteste inima înseamnă dragoste adevarata.

| Solann a răspuns:

Pentru cum arata e doar atractie sexuala, nu dragoste.
Te indragostesti de om pentru calitatile lui, pentru cum se comporta.