| DDCC a întrebat:

E bine să mai plângi din când în când, indiferent dacă ești băiat sau fată, dacă simți asta?
Dacă ai o tristețe mare trebuie să plângi ore-n șir, altfel ar fi doar prefăcătorie?
Sau, ajungi să înnebunești la un moment dat dacă asta devin un obicei?
Mă gândesc să nu mă stric de cap, fiindcă mă stresez aproape de orice amănunt.

Răspuns Câştigător
| TheUnforgivenIII a răspuns:

E bine să plângi. Eu ador să plâng. Asta nu înseamnă că ador să sufăr. Așa mă descarc. Dacă ții în tine e mai rău. Dar e bine să nu-ți arăți suferința în public. Eu obișnuiesc să plâng în tăcere. Nu știu cum reușesc să-mi păstrez zâmbetul când îi văd pe ceilalți. Obișnuința. Nu suport să mă întrebe cineva: "Ce-ai pățit?", "De ce plângi?" sau "Hai, nu mai fi supărată!", că mă întristează și mai tare. Și nici la psiholog nu mă duc. Sunt problemele mele. Mă descarc plângând. Nu înseamnă că dacă mă opresc din plâns, gata și cu suferința. Nu. Într-adevăr, în viață trebuie să lupți, dar nu e adevărat că nu rezolvi nimic cu plânsul. Te ajută. Dacă ai și "un umăr pe care să plângi", dacă știi ce vreau să spun, e și mai bine.

| DDCC explică (pentru TheUnforgivenIII):

Știu că ajută și nu mi se pare deloc o prostie.
Cel mai mult mă întrebam dacă îți poți pierde mințile de la un timp dacă o faci în exces.
Așadar, înțeleg că nu e o problemă.
Mersi de răspuns. E mai dezvoltat decât celelalte.
Meriți o fundă. big grin

| TheUnforgivenIII a răspuns (pentru DDCC):

Mulțumesc mult. Și nu cred că din cauza plânsului îți poți pierde mințile, ci din cauza depresiei. Depinde de cât de mare e supărarea și depinde de temperamentul persoanei respective. Dacă ții totul în tine o să explodezi la un moment dat.

| DDCC explică (pentru TheUnforgivenIII):

This is not good.
Păi nu țin chiar totul în mine, doar unele chestii ce au rămas secrete față de cei care mă cunosc.

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Plângi atunci când simți nevoia, și atât cât simți nevoia.
Totuși, cel mai bine e să plângi tu cu tine. (adică să nu vadă ceilați că ești slab, așa vor știi când să profite de punctele tale sensibile)

O seară frumoasă!

| Wøodenpints a răspuns:

Singurul moment acceptabil în care poți plânge este atunci când tai ceapa.

| DDCC explică (pentru Wøodenpints):

Ăsta e un moment valabil pentru toți.
Iar atunci nu ține de voia ta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru DDCC):

Eu cunosc oameni care taie ceapa fără să plângă.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da. Plansul este o modalitate de eliberare a stresului. Daca nu plangi atunci cand simti nevoie sa plangi nu inseamna prefacatorie, inseamna suprimarea sentimentelor.
Daca plangi des nu innebunesti, insa nu este ok sa simti tristetea asa de des. Atunci este posibil sa suferi de depresie sau de o alta conditie psihica. Insa plansul nu provoaca dependenta ori altceva daunator. Este o reactie normala a corpului pentru a scapa de stres. Daca simti nevoia sa plangi, plangi. Te vei simti mult mai bine dupa.

| HDeNiSaR a răspuns:

Păi uneori toţi simtim nevoia sa plangem- dar nu-ţi fa o obisnuinta din asta ca nu are rost.