| Antisistem11 a întrebat:

E ceva gresit daca ucizi un criminal in serie?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Consider că nu. Prin a-l ucide, salvezi zeci de potențiale victime "inocente" de la pieire. Practic, faci un rău pentru a împiedica un rău mai mare.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca am putea sa spunem exact daca este corect sau gresit, nu este vorba despre o lege fizica universala incat sa zicem cu exactitate cum sta treaba.

Asta tine mai mult de morala. In timp ce pentru cineva este corect, pentru altcineva este gresit.
Deci tu daca astepti raspunsul cuiva care zice ca da, si il consideri potrivit, atunci asa o fi.
Daca astepti si un raspuns negativ, la fel... asa o fi.
Totul tine de perspectiva fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA, Devii la randul tau criminal Ca Dexter (din serial). Dar nu prea mai exista criminali in serie Epoca lor de aur a apus inaintea aniilor

| Nume6 a răspuns:

Merita puscarie pe viata, consider ca a priva pe cineva de libertate e cea mai rea pedeapsa pe care o poate primii o persoana. Oricum nu rezolvi nimic daca il omori, mai bine puscarie. Si plus ca ai deveni tot criminal cu constiinta mustrata pe viata chiar daca ăla era un neno****t.