| RAY a întrebat:

E ceva la moda pe internet sa jignesti oamenii pentru ca fac greseli gramaticale?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cât timp înțeleg ceea ce utilizatorul dorește să spună, și mi se pare interesant in același timp mesajul ce-l transmite, trec peste greșelile gramaticale.

9 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Eu am naravul asta: atrag atentia celui care a scris ceva gresit, cand vad ceva gresit. N-o fac de sus, ironizand, pentru ca si eu fac greseli dar uneori cel caruia ii spun "se ataca", se supara singur si se simte jignit. Imi tranteste un "stii ce?! daca nu-ti place cum scriu, nu te uita!" Atunci stiu ca nervozitatea lui dovedeste ca i s-a mai spus, stie treaba asta, este suficient de sensibil sa n-o accepte dar nu suficient de ambitios si motivat incat sa-si rezolve defectul.
Obisnuiesc sa corectez pentru ca o exprimare defectuoasa si un text plin de greseli gramaticale anuleaza cam tot ce spune persoana respectiva, degeaba faci un rationament bun daca il distrugi cu greselile de scriere.
Ma deranjeaza pentru ca un text plin de greseli e dovada ca nu te respecti, pe mine nici atat, e ca atunci cand nu te speli si vii printre oameni fara sa-ti dai macar seama cat de urat mirosi.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Chiar si eu mai corectez unele greseli, dar fara jigniri. Si mie mi se intampla sa mai mananc cate o litera, sau sa scriu un cuvant gresit.
Dar cand vad o intrebare de genul:'' buna cf am o problm, iubii meu ma inshelat cu pr mea cea mai buna, ke ar trebui sa fac?'' de obicei spun ca ar trebui sa mai puna mana pe cartea de Romana.

Este trist ca foarte multi pur si simplu nu mai stiu sa scrie corect, si ajung la Bac sa nu stie sa desparta in silabe, sa puna cratima, sau scriu cu gramezi de prescurtari si greseli. Mie nu mi se pare normal. Si da, si eu atrag atentia, pentru ca sa stii sa scrii corect este important. Dar banuiesc ca asa poti sa deosebesti un prost needucat de un om cu o oarecare educatie.

Jignirea mi se pare exagerata si nepotrivita (daca nu esti provovat, desigur).

| Musique a răspuns:

Omul învață din greșeli, dar dacă ar învăța toți din acele greșeli.
Normal, atunci când ești jignit nu-ți mai pasă de greșala pe care respectivul a corectat-o și dai drumul la replică. Însă și cel care a sesizat greșala, greșește jignind.

| Shatzie a răspuns:

E jignitor pentru cei care citesc sa fie obligati sa descifreze inventiile lexicale ale multor utilizatori. E o jignire adusa limbii romane care se presupune ca e limba noastra materna si chiar nu inteleg de ce unii nu vor s-o invete.
Faptul ca cineva incearca sa-ti corecteze greselile nu e o jignire ci o mana de ajutor. Din pacate, majoritatea analfabetilor considera corectarea o jignire.

| GyoLove a răspuns:

Atata timp cat intelegi, si chiar vrei sa ajuti acea persoana cu ceva, treci peste aceste greseli. happy Bafta.

| mihaelutzamy a răspuns:

Presupun ca da, daca toata lumea o face.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu e la modă. Dar mi se pare ceva firesc ca atunci cqnd scrii ceva pe un site românesc, să ştii să te exprimi clar si să scrii corect. Asta, dacă vrei ca părrea ta sa conteze.
Nu a zis nimeni că trebuie să ştii 100% toată gramatica limbii române. Toată lumea mai face greşeli, dar unii chiar nu ştiu să scrie deloc.
Eu cel puţin, dacă văd într-o frază de 5 rânduri mai mult de 2 greşeli gramaticale (şi aici nu mă refer la anumite particularităţi din limba română pe care foarte puţini le ştiu, ci la greşeli fundamentale ce ţin de clasele 1-4) trec peste orice ar avea respectiva persoană de spus.
Cineva care nu ştie să scrie, nu poate avea nimic relevant sau interesant de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar cei care se cred foarte deștepți fac acest lucru...și prin asta nu știu cât de mult dau dovadă de deșteptăciune. Dacă ești un "Domnul Perfect" sau "Domnișoara Perfectă" care găsește ceva de comentat la orice atunci faci clic pe întrebarea respectivului/respectivei și îi atragi atenția, vezi că nu ai scris bine, ești prost? - asta tipic multora pe TPU.
Mie mi se par copilași aceștia în comparație cu cei care se autoinvită să îți atragă atenția în legătură cu decizia pe care ai luat-o, decizie care nu are nici cea mai mică legătură cu ei.Cui îi pasă de diferența de vârstă și experiență, dacă nu scrii corect automat ești prostlaughing

| AnneHere a răspuns:

Depinde cat de grave sunt greselile gramaticale smug Nu merita sa te iei de cineva pentru ca a gresit un cuvintelwinking