| anonim_4396 a întrebat:

E ceva rau daca esti antisocial?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cateodata e mai bine asa, sa fugi de dezamagiri

| T0T a răspuns:

Mai târziu, peste niște ani, ți se va oferi răspunsul.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca urasti oamenii, atunci da, e bine sa fii antisocial, daca nu ii urasti si esti antisocial, atunci e cam nasol.
A fii antisocial are si avantaje si dezavantaje.
Eu ma consider oarecum antisocial, pentru ca nu imi plac oamenii si incerc sa stau cat mai departe de centrul atentiei, si nu ma bag in seama sau in vorba cu nimeni, daca sunt intrebat, raspund, daca sunt salutat, salut inapoi, si cam atat, eu nu prea am obiceiul sa incep o discutie. Desi pentru mine in mediul online, e diferit, aici sunt foarte social si prietenos, dar nu pot spune acelasi lucru si despre viata reala, acolo nu raspund la telefon daca nu cunosc numarul, deci iti poti da seama cum sunt. Daca cineva ma saluta cand ma vede pe strada, iar eu nu il cunosc, nu il salut, ma prefac ca nu l-am auzit, si incerc sa dispar din peisaj cat de repede pot. Of, anxietatea asta, nu e buna de nimic, dar n-am ce face, daca asa sunt, pur si simplu nu pot sa schimb asta, desi uneori pot sa-mi ascund anxietatea destul de bine, pe din interior simt ca explodez.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mayhem666):

Am observat ca cei antisociali sau cei mai timizi observa detaliile la oameni si tin minte aceste detalii. Sunt oameni foarte sociali care trebuie sa se intalneasca constant cu alti oameni pentru a le invata numele. Sunt oameni mai putin sociali care cand invata ceva despre un om (de exemplu ca nu ii place mancarea sarata) nu uita.
Nu cred ca esti antisocial. Daca ar incepe cineva o discutie despre ceva ce te intereseaza, un subiect familiar tie, cred ca ai avea ce discuta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu am spus ca sunt total antisocial, ci sunt oarecum antisocial. Chair daca am avea subiecte conune de discutat, eu tot cred ca nu prea as spune nimic, mai mult as sta si as asculta.

Răspuns utilizator avertizat
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca e ceva rau in a fii antisocial dar ti s-ar inchide multe usi, e un dezavantaj dar nu cred ca e mare dar chiar si asa e bine sa fii prietenos si comunicativ cu oamenii din jurul tau dar daca oamenii respectivi sunt niste hahalele si niste mitocani spre deosebire de tine si nu vrei sa vorbesti cu ei atunci nu ai nici o vina cu nimic, mai dai si de astfel de oameni, asta e.

| MaliciousDeath a răspuns:

Antisocial,prin simpla definitie este daunator societatii, pentru ca nu o respecta.Cam am senzatia ca majoritatea de pe aici fac o confuzie intre antisocial si asocial.Nah,mancati:
https://www.youtube.com/watch?v=BGN8bP5uJvM

| Deaad a răspuns:

O sa ramai singur total.

E bine sa nu o dai in extremism niciodată.

Tipul meu de antisocialitate nu e unul extremist.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Nici al meu n-ar fi fost daca toti prietenii mei n-ar fi cocalari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| DeathOfDreams a răspuns:

Being alone isn't so bad, considering most people are sh.it laughing

Oricum, pe bune vorbind, destul de rău. Ai ceva de pierdut în cazul ăsta.

| MistretulPufos a răspuns:

Depinde care sunt scopurile tale, dar de obicei e rau

| KiszMy a răspuns:

Nu este ceva rău. De exemplu este bine să condamni societatea dacă este una de tip totalitarist care dorește să-ți impună normele ei, așa cum este societatea românească de astăzi.