| anonim_4396 a întrebat:

E ceva rău in a sta cu părinții? De ce toată lumea ii considera fraieri pe cei care nu pleacă de acasă sa își ia o casa singuri? Eu nu ma văd locuind in alta parte, in orașul asta am crescut, am rude, prieteni, vecini cu care ma înțeleg bine, e liniște, e frumos. Părinții mei au mai construit o casa in aceeași curte pentru ca ei spera sa locuiesc aici in continuare. Am fost la facultate și de fiecare data când ma duc in București sa stau pe perioade mai lungi ma apuca depresia (deși nu e foarte departe, vreo 50 km), îmi pot găsi un job bun aici, e chiar așa mare lucru? E casa mea, nu stau pe capul nimănui, sunt singura la părinți, ma înțeleg foarte bine cu ei si ei ar face orice pentru mine, de ce sa ma duc sa îmi iau un apartament cu chirie in București sau sa ma înham la Prima Casa pe 30 ani doar ca sa nu creadă lumea ca nu "plec de acasă" cum face toată lumea? Toată lumea are mentalitatea asta?

Răspuns Câştigător
| Savas10 a răspuns:

Lumea, in saracia ei spirituala, simte din cand in cand nevoia sa ia pe cineva peste picior pentru a-si reumple sinele. Asa se hranesc altii. Daca nu locuiai cu parintii, iti ziceau ca esti tunsa naspa sau esti prea grasa (de exemplu). Asta e mentalitatea tatelor de ulita, hai sa ne adunam sa radem si sa chicotim ca niste gaini lipsite de creier. Nu baga in seama, cu cat le acorzi mai multa atentie cu atat ii hranesti mai mult. Lasa-i sa moara de foame.

35 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Uite de aia natia asta nu se misca nicaieri - fiindca majoritatea au o mentalitate de fatalai carora le e frica de cea mai mica schimbare! "Eu nu ma văd locuind in alta parte, in orașul asta am crescut, am rude, prieteni, vecini cu care ma înțeleg bine, e liniște, e frumos." Stai acasa, draga. Si pe la vreo 40 de ani o sa te plingi ca nu te ia nimeni si o sa crapi singura.

| SporeBox a răspuns:

Poti sa ai tot ce vrei dar tot va fi cineva care sa te considere fraier. Nu trebuie sa te iei dupa fiecare persoana. Eu inca nu am varsta necesara sa ma descurc singur dar nu am in plan sa ma mut de la parinti. Ma inteleg bine cu ei si stau intr-un cartier linistit. Dar acum fiecare face cum vrea. Unele persoane pleaca de la parinti pentru ca ii considera cicalitori dar daca tu te intelegi bine cu ei nu vad nici un motiv sa pleci

| Romanul86 a răspuns:

În cultura chineză și în culturile popoarelor caucaziene familile stau împreună în aceași curte adică stau străbunici, bunici, nepoți, strănepoți. Aceste culturi au cele mai puternice famili în sens economic și social.

| aumih16 a răspuns:

Nu e ceva rau! sa stii! depinde acum cum vezi lucrurile! eu zic spun ca nu o sa poti sta toata viata cu ei! depinde! daca demonstrezi ca esti descurcareata! in sensul adica ca stii sa te descurci! atunci e ok! in regula! nu e o rusine sa stii sa stai cu parintii! mai ales ca dupa aia cand vei intalni pe cineva! ala sau aia! o sa iti zica spuna! in limbaj mai smecheresc golanesc asa! ca eu nu sunt mata sau tactu! sa am grija de tine! etc! si in acest fel atunci se considera relatia sau casatoria! o puscarie inchisoare! mai ales daca partenerul sau partenera face ce vrea cu tine!

| aumih16 a răspuns:

Sa iti mai zic spun ceva! dar sa nu te superi! sa stii ca si daca esti casatorit! maritata! tot iti vezi parintii! de vreo cateva ori! daca nu tot timpul! exista desigur si modalitatea daca exista sa te muti la parintii tai! cu tot cu persoana iubita!