| RAY a întrebat:

E mai moral sa te sinucizi dupa ce ti-ai omorat persoana iubita sau sa isi petreci 25 de anii in inchisoare?

63 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E mai moral sa nu-ti omori persoana iubita, mai ales.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Stiu asta, dar daca numai vezi viata fara ea?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Balta va avea intotdeauna peste, daca te lasa,, asta e, mergi inainte/

Nu e ca si cum nu sunt alte 3 miliarde de femei.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Daca ai afla ca am facut asta, am mai fi prieteni?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu inteleg,, la ce te referi?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Daca ai afla ca mi am omorat iubita am mai ramane prieteni?

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

Da mă, Drimmero. Dar din alea 3 miliarde, 500.000 au sub 15 ani, 1, 5 miliarde sunt deja căsătorite și restul nu te vor. Ce faci atunci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Luati-va o camera, nebuneilor...

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sincer? Nu,, vad ceva imoral in a ucide.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Man tu ai iubit vreodata sincer?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da,evident,, dar nu duce la nimic bun, am zis ca ma lecui de dragoste, dar ma loveste uneori si pe mine.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cu cat fugi mai mult cu atat fuge mai puternic si ia dupa tine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Depinde si despre ce dragoste vorbim, e de mai multe tipuri/

Mai bine sa nu pui la suflet, e cel mai sanatos, fizic si mental.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Mai bine sa nu iubesti si nu ajungi la asta

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Cum adică? Drimmero, ți-a mâncat fotbalul neuronii.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Tu vezi ceva moral in a ucide? tocmai asta mi-a fost parerea, nu inteleg ce te-a facut pe tine sa crezi ca as fi zis ceva gresit...

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De spus vom spune multe, dar nu stii de unde te loveste de nu mai scapi.
Cel mai bine asa este, sa nu te indragostesti, dar nu ai cum.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Din pacate asa e man

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Mă refeream la faptul că renunți la a fi prieten cu Ray. rolling eyes

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mi-ai comentat alt raspuns, de aici si nedumerirea/

Depinde de foarte multe cirmustante, nu e usor de zis nimic.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai zis, eu unul prefer sa nu pun la suflet, sa fiu scutit de-o suferinta. Nu stiu daca si tu vrei asta

| Freya1 a răspuns:

Nu exista o pedeapsa suficient de mare pentru o crima.Nu ai dreptul sa omori nici un caine da un om.
Daca te lasa foarte bine nu e proprietatea ta pleaca si aia e iar tu daca esti nebun te internezi la nebuni.Era o vorba "Nu mai pot trai fara el.Da ce aerul nu iti mai place?".

| SilentRain a răspuns:

Nici una nu e morala ambele sunt oribile, sinuciderea nu e o solutie
Nu poti numii -persoana iubita - o persoana pe care vrei s-o omori, no iubesti deloc, ca de aia o omori

| RAY explică (pentru SilentRain):

Nu fi asa sigura, cand iubesti si suferi si nu vezi viata fara EA mai bine alegi moartea pentru voi doi, cand iubesti cu adevarat desigur

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Aia nu e iubire, e egoism
Sa afli ca persoana draga are cancer aia e suferinta adevarata
*Citez - mai bine alegi moartea pentru voi doi*, unde e liberul arbitru?
Nimeni nu are dreptul sa decida in locul tau si nici tu in dreptul altei persoane (Nici propii parinti)

| RAY explică (pentru SilentRain):

Unde e liberul arbitru? avea candva s-a cam dus si acest drept

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Hmm interesant, deci tu le dai oamenilor dreptul sa traiasca sau cand sa moara?
Ce sau cine iti ofera tie acest drept?

| RAY explică (pentru SilentRain):

In cazul tau da

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

In cazul meu? de unde atata ura pentru mine? Ma simt flatata

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Hai ma zi-mi de ce vrei sa ma ucizi plictisitule?(De parca nu mi-ar fi de ajuns facturile) laughing

| SG1995 a răspuns:

Moartea e o scapare cam usoara nu crezi? A doua, suporti consecintele, ca de iadul uman suntem siguri, de cel divin, mai asteptam pana murim.

| Lioana a răspuns:

Cine si-a ucis persoana iubita cu intentie nu mai poate fi numit moral toata viata lui orice ar face.

| PainTech a răspuns:

Petreci 25 de ani in inchisoare. Moartea mi se pare o pedeapsa cam prea usoara.

| AC4S4 a răspuns:

Daca te sinucizi, renunti la viata, nu mai ai sansa de a primi viata vesnica. Daca iti primesti pedeapsa, ai totusi sansa in continuare sa fii salvat de jertfa lui Isus.

| RAY explică (pentru AC4S4):

As spera la nimic daca as face asa ceva, as juca in filmul saw in real life

| PersonajFictiv a răspuns:

Daca stai sa te gandesti, indiferent ce faci tu nu o sa poti alina suferinta celor dragi.
Ori ca o sa stai in puscarie, ori ca o sa te omori, nu o sa poti sa oferi nimic care sa inlocuiasca o asemenea pierdere.
Daca tie iti omoara cineva ( sa zicem ) persoana iubita iti mai pasa daca face puscarie sau se omoara?
Intr-o oarecare masura o sa iti pese, pentru ca vrei razbunare.Dar dupa ce ai primit asta, cine o sa umple acel gol?
Oricare alegere nu ofera decat un strop de alinare intr-un ocean de lacrimi familiei persoanei care a avut acea pierdere.
Dar ca sa fiu mai drect si mai pe subiect, da, e mai moral sa stai in inchisoare sa suferi pentru ca ai produs atata durere, dar desi faci asta, nu o sa poti sa faci nimic si nu poti sa oferi nimic acelei familii de la care ai "rapit" o persoana iubita.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Ai dreptate

| MilesAway a răspuns (pentru PersonajFictiv):

"Oricare alegere nu ofera decat un strop de alinare intr-un ocean de lacrimi familiei persoanei care a avut acea pierdere."
Hai las-o-n 'colo de treaba. Ca aia vor boci 2-3 luni si dupa fiecare cu treaba lui. Vorba aia: viii cu viii si mortii cu mortii.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru MilesAway):

Am o ruda care si-a pierdut un baiat, plange mereu cand isi aduce aminte, nu e asa usor.Sunt lucruri dureroase, raman urme adance, nu poti tu intelege durerea unei mame ce si-a pierdut copilul.Au trecut peste 20 de ani, iar tu zici de 2-3 luni laughing

| MilesAway a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Da, raman urme adanci. Nu contest. Dar pentru cat timp?
Ce incerci sa prezinti in ex. tau e un caz izolat. Normal ca ma-sa lu' ala il va jeli toata viata, in adancul ei. Ca se zice ca nimic nu se compara cu iubirea de mama.
Restul? Deja de la o sapt. doua vor zambi si vor rade ca si cum nimic nu s-a intamplat. Ca nu poti suferi toata viata dupa ceva oricum ireversibil (ca moartea cuiva drag). Nu e nici indicat si nici sanatos. Suntem facuti sa mergem mai departe si sa trecem relativ repede peste astfel de dureri.
Ma repet, ce prezinti tu este un caz izolat.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru MilesAway):

Da, e un caz izolat.
Depinde si despre ce persoana e vorba.
Am zis cazul asta ca e singurul pe care il stiu, in rest ..cunosc si frati care nu se au ca fratii laughing Adica nu se cunoaste ca sunt frati, nu se ajuta la greu, de abia se suna, sunt toti pe interes, zici ca nu sunt din aceeasi familie iar daca s-ar intampla ceva grav, poate ca ar fi tristi pentru doua trei saptamani ( maxim ) si apoi si-ar vedea de viata fara sa le pese.
Iar legat de cazul meu, ai dreptate, infara de mama lui nu e alta persoana care sa fie afectata.Au fost atunci un timp, apoi gata, nu mai au avut treaba, mai arunca cate un "ce rau imi pare" si apoi trec deja la alt subiect.

| MilesAway a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Firesc. Compara viata c-o carte, daca ti-e mai usor. Fiecare nou capitol are un inceput si un sf.

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Cateodata nu ai de ales

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de moralitate in niciuna dintre variante in conceptia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea nu o sa aduca pe nimeni inapoi la viata. Si viata mea nu poate fi comparata cu viata altei persoane. Nu sunt unitati de masura, ci oameni. Cu ce o incalzeste pe decedata faptul ca eu m-am sinucis? E o actiune pe care o fac strict pentru mine, pentru a-mi ucide mie sentimentul de vina, pentru a reduce orice traire care ma face sa sufar.
Inchisoarea este o pedeapsa. Ea are rolul de a tine in siguranta oamenii care respecta regulile, cat si reabilitarea detinutilor. Din nou, cu ce o ajuta pe decedata ca eu am facut puscarie 25 de ani sau ca nu am facut deloc? Cu ce o incalzeste pe mama indurerata sa afle ca eu fac 25 de ani de puscarie? Pentru ea asta nu inseamna nimic in astfel de situatii.
Ai stricat gardul unui om cu masina? Moral e sa-l repari sau sa ii faci omului alt gard.
Cat timp nu poti repara, acolo nu mai vorbim de moralitate.
Eu ma pun in pielea unui judecator care ar putea sa dea orice sentinta ucigasului si imi dau seama ca dreptate in cazuri ca asta nu exista cu adevarat. Moral ar fi ca pedeapsa sa fie aceeasi. Dar nu putem compara viata unei femei iubitoare, pasnice, care poate nu a gresit cu nimic, cu moartea unui criminal.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cand nu vezi viata fara cineva numai conteaza nimic, poate nu ai suferit niciodata din iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad De ce as omorâ din dragoste, se stie de mii de ani ca natura a facut femeia sa nu aibe suflet, pentru a supravietui stramosii nostri. Este ca si cum as ucide o fiinta deja moartã, si de un animal imi este mai milã. No misogin!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sufletul nu exista, dar iubirea exista man, poate fi motivata crima?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Iubirea asta e doar o slabiciune, din cate se vede doar masculinã ai vazut si tu statisticile.
Motive pot fi o grãmadã, cu un priteten mai faci o caterincã ceva, dar unele femei ce pot scoate pe gura zãu ca uneori imi vine sa le dau in cap, sincer din cele 2 care ai zis tu as alege-o pe prima, as fi chiar tãntãlãu sa nu ma omor si pe mine la ce prostie as face.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca nu te deranjeaza prea mult sa stii planuiesc s-o omor pe maica-ta
si ea e femeie n-are nici suflet si ori cum e aproape moarta

| RAY explică (pentru SilentRain):

In loc sa te bucuri ca esti aleasa mea, cica te urasc, din iubire honey, vom muri ca romeo si julieta doar ca in filmul asta eu aleg pentru amandoi

| RAY explică (pentru SilentRain):

Nu esti o fata serioasa, nu stii sa deosebesti realitatea fata de imaginatie, esti nebunatica de fel, isi creezi lumi imaginare, situati imaginare etc practic nu stie nimeni cand vb serios

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Ma gândesc si eu ca vrei sa o omori, o fi ea batrânã dar totusi se mentine mai bine ca tine.

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Eu nu zic nu, orice e posibil, si asta tot nu e un motiv suficient de bun pentru a ma omor
Macar sa mor cu folos la naiba "trebuie sa fie ceva glorios, hi-hi-hi mai incearca laughing)

| RAY explică (pentru SilentRain):

Promit o cina romantica

| AlexSalling a răspuns:

Sa stai 25 de ani la inchisoare. Din pacate, mai exista persoane care stau 10, 20, 30 de ani sau mor acolo, in inchisoare si sunt nevinovate.

| rexiomaria a răspuns:

Moralul nu depinde doar de cat suferi tu, suferita nu mai ajuta pe nimeni. Moral ar fi sa ajuti familia persoanei care ai ucis-o cum poti.
Dar daca trebuie sa raspund, atunci varianta a 2-a, pentru ca dupa ce iesi poti ajuta, mai bine mai tarziu decat niciodata.
Desi daca ma gandesc bine, poate familia victimei ar vrea sa te vada mort... dar nu sa te omori singur.

| MilesAway a răspuns:

Moralitate de care? Pentru ce? Societatea ne insufla de cand ne nastem si pana murim ca nu este moral sa ucizi, indiferent pe cine.
Si de ce ti-ai ucise pers. iubita? Nu de-aia se si numeste "iubita", ca se presupune ca o iubesti si nu i-ai face niciodata nimic rau intentionat?
Decat sa suferi de psihoza, ca Norman Bates in Psycho, sa nu iti dai seama exact ce faci sau sa nu iti amintesti aceste ep. violente.
Daca asa sta treaba atunci ce sinucidere, care 25 de ani dupa gratii?
Direct scaunul electric.

| LaurentiuGabriel666 a răspuns:

Eu cred ca e cel mai bine sa nu iti omori persoana iubita si sa zicem ca dintr-un moment de nervi sau ciuda s-a intamplat sa o omori pe acea persoana dar asta nu inseamna ca trebuie sa te omori si tu viata merge inainte si cand vei iesi din inchisoare ar fi cel mai bine sa iti intemeiezi o familie sa nu mori singur si sa iti poarte cineva numele atunci cand tu nu o sa mai fi, Multumesc!