| gritt a întrebat:

E normal sa retraiesti anumite lucruri din trecut cand asculti muzica dintr-o anumita perioada a vietii tale?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E super normal de normal. Așa se realizează memoriile în creier, prin cât mai multe conexiuni între simțuri.

| DonEduardo a răspuns:

Da.

| isemilia a răspuns:

Da

| Briannaa12 a răspuns:

Bună! Da, este absolut firesc, mintea noastră e obișnuită sa lege anumite amintiri de anumiți stimuli exteriori: mirosuri, imagini, sunete... E și un roman de Marcel Proust, "În căutarea timpului pierdut", unde de la o simplă brioșă, prin acel miros al ei pe care îl știa din copilărie, protagonistului i se declanșeaza fluxul memoriei afective și își amintește întreaga lui copilărie. Si eu când stau și ascult muzica îmi amintesc spre exemplu de momentele cu foștii mei. Ăsta e motivul pentru care nu mai pot asculta anumite melodii care imi plăceau mult, acum mi se pune o gheara în gat când le aud și mi vine sa plâng, fiindcă ma răscolesc prea tare. Faza cu retraitul trecutului prin artă, inclusiv muzică, se întâmplă frecvent la persoanele sensibile și profunde, cum presupun ca ești și tu. Deci nu i nimic în neregula cu tine, e ceva foarte normal.

| Akiiira a răspuns:

Da