| anonim_4396 a întrebat:

E normal să-ți spună cineva că la 29 de ani esti inca copil și mai ai multe de învățat, persoana care ți-o spune având 37 sau 38 de ani?

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca e normal, poate sa-ti zica si unu de 25 ca mai ai de invatat, nu cont varsta ci experienta acumulata si ce stii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Who gives a flying fudge about e/nu e "normal" in ziua de azi? Altceva mai bun de facut nu ai?

| Freya1 a răspuns:

Pai poate nu s-a referit la varsta, ci la mentalitate.Si atunci da, e normal dacă asa considera.

| Hammurabi a răspuns:

Probabil că ți-o spune fără referire neapărată la vârstă.
Și atunci e nasol, e o desconsiderare a capacității tale de gândire/judecată și/sau a comportamentului.

| VoidEternal a răspuns:

Poate sa ti-o spuna si unul de 15 ani daca are dreptate.

Daca spune ca toate persoanele de 29 de ani sunt copii, atunci da, vorbeste aiurea. In functie de cum te loveste viata, sunt copii mai maturi decat adultii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e deloc normal. Daca pana la 29 de ani nu poti fi numit adult atunci n-o sa mai fii niciodata adult. Un adult e deja complet adult pe la 24-25 de ani. Dupa nu mai inveti nimic in afara de experienta la locul de munca.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un medic a afirmat la Radio că în ziua de azi adolescenta tine până la 28 de ani. Dupa ești considerat tânăr și apoi adult.

Răspuns utilizator avertizat
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Nu trebuie să ne oprim din învățat niciodată. Tot timpul avem de învățat. Inclusiv acea persoana de 37-38 de ani, care se pare că vrea să dea impresia că le cunoaște pe toate. Acum eu nu am de unde să știu contextul în care ați vorbit voi. Doar tu știi ce a fost acolo.

| marniii a răspuns:

Da, si eu vad oamenii mai mici decat mine foarte imaturi. Dar unii raman imaturi si la 35. Nu inseamna ca are neaparata dreptate.

| shiningcrown a răspuns:

Daca chiar te comporți ca atare tot ce e posibil, e posibil sa aibă dreptate într-o oarecare măsură. Sunt și la 40 de ani care se comporta pueril ca niste copii, sunt chiar imaturi și au un comportament pueril de copii care de abia au descoperit viața.
Depinde; unii o mai spun și așa să te jignească sa se creada ei mai superiori când de fapt ei nu prea au încredere deplină în ei, jignind pe altii le conferă o iluzie că ei se fi mai buni decât tine si te-ar desconsidera din mai multe puncte de vedere.