| anonim_4396 a întrebat:

E o vorbă care spune așa: "Fereste-te de săracul care s-a ajuns și prostul pe care-l scoți în lume."
De ce ar trebui sa ne ferim de această categorie de oameni?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Seamănă enorm cu ăsta

https://randomprinviata.wordpress.com/......de-putere/

inlocuind "șef" cu "scos in lume"

2 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu sunt de acord.
Săracul cu banii cheltuie cei mulți bani și asta-l face un generos increzut. Il ocolești DOAR dacă fură și face rău altora.
Dacă-ai ieșit in oraș de două sau mai mult ori cu un om care s-a dovedit a fi prost din prima ieșire. Ești complice.

| MihaBianca a răspuns:

Probabil pentru că uneori oamenii uită de unde au plecat. Sau depinde de cum te-ai comportat cu omul când era sărac. Ori un prost pe care îl scoți în lume și îi dai totul te poate trăda.