| Superior a întrebat:

Era un video pe Youtube,era emisiunea aia "ROMANIA TE IUBESC",de pe Pro TV,si prezenta vloggeri. Totul bine si frumos, vine un comunist sa zica ca suntem o generatie de idioti si ca internetul nu ar trebui sa existe (si sunt curios, el de ce are net daca zice asta? happy ) Apoi e contrazis de 20 de persoane,apare altul care tine cu el si zice "Nimic educativ,nu inveti nimic din asta!". Intrebarile mele sunt :
De ce ala a zis ca nu ar trebui sa existe internet,dar el are net? :O
De ce ala a zis ca nu inveti nimic din astea?
De ce trebuie sa inveti din orice?
Pana la urma nu trebuie sa inveti,ci sa te distrezi, invatatul din acea distractie e optionala. Nu? Astept orice pareri (probabil am mai pus o intrebare de genul, dar vreau sa vad si alte pareri).

20 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Simte-te bine cat vrei si nu invata nimic. Intr-o zi va trebui sa rezolvi asta pe banii tai.

| Superior explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ce insinuezi? Ca distractia e interzisa si invatatul e obligatoriu? straight face Distractia, si senzatia care te face sa te simti bine e cel mai important sentiment.

| Superior explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si ce rezolv daca invat orice? Cu informatiile alea ma duc in pamant, si nu am facut nimic.

| Superior explică:

Apropo,nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa vloggeri, dar mai bine ma uit la Mikey Has cum conduce pe strada decat sa vad la WowBiz cum Nicoale Guta ii spune la una ca o linge in pizzzzduta in direct. (pe bune, a fost la WowBiz, si nu a apucat nimeni sa cenzureze).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca vlogerii, majoritar,(il exclud pe Mickey Has aici) sunt niste idioti de 14 ani de la care nu inveti nimic? Dar ce inveti din vlogguri, minciuni precum cele despre Hitler?
Nu stiu cine e tipul care a zis asta, e gresit sa-l numesti comunist, e doar o conceptie invechita, internetul e fantastic daca il folosesti cum trebuie.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Asta nu inteleg la voi. Voi sustineti ideea ca omul are nevoie doar de strictul necesar si sa invete din orice. Complet aiurit! Avem o singura viata,unii au parte de ea mai putin decat altii,unii mai mult. In aceasta scurta viata,trebuie sa incercam sa ne simtim cat mai bine. Nu conteaza ca distractia respectiva e educativa sau nu, daca inveti ceva din ea sau nu, conteaza ca te face sa te simti bine, sa te simti implinit! Era un magazin strict pentru calculatoare si jocuri, si un copil de 8 ani vroia un joc cu masini, jocul costa 50 de lei,iar mama lui a inceput sa-l certe ca e prea scump,ca pe ce-si pierde banii,banii trebuie cheltuiti pe strictul necesar,etc,etc. Si toti angajatii se uitau cu gura cascata la femeia aia cum isi certa copilul ca vroia un joc. Nu conteaza ca era inutil,sau asa. Trebuie sa-ti lasi copilul sa vada cu ochii lui daca e inutil sau nu,daca-i place sau nu. Pana la urma distractia face parte din strictul necesar al unui om. Imi era mila de copilul acela,eu am fost un copil care ce vedea,i se cumpara totusi fata de altii care inca au ramas la stadiul asta,mi-am dat seama ce m-ar distra si ce nu. In ochii tai un balet poate fi foarte distractiv (mie nu-mi prea place),dar cand ma uit la un Deadpool,tu vei zice ca e rahat,needuactiv, nu inveti nimic. La fel voi zice si eu despre baletul tau. DECI, in concluzie, si sper sa intelegi, principala chestie IN viata e sa te simti bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Poate unii parinti vor sa-si invete copiii sa nu fie prosti.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Scuze,imi vine sa te trimit intr-o mina si sa te inchid acolo. Nu intelegi nimic, nu stii ce e aia senzatie de bine, cred ca tie mama ta a facut cum a facut aia si de aia esti asa. Orice distractie = irosire de timp, Orice lucru invatat = Timp castigat. Tu inca nu ai 20 de ani (cred) si te porti total diferit. Pana si la bunicu meu de 70 de ani ii plac jocurile,dar asta e partea a doua. Daca te joci ceva esti prost? Jocurile te ajuta sa te dezvolti foarte mult. Eu stiu o gramada de engleza din jocuri, mi-am imbogatit imaginatia din jocuri. Pe langa asta, jocurile (multiplayer) aduc o comunicare mai buna a oamenilor ce se joaca intre ei, ajutand la comunicare, si la punerea mintii la contributie pentru a reusi respectivul obictiv. iar jocurile cu masini te pot pregati pentru viitor, te pui First-Person si incerci sa conduci ca un cetatean. Astfel din jocuri vei invata spatierea dintre masini si sa simti ca masina face parte din tine. Daca ai stii ca o companie bine pusa la punct are bugete de peste 999.999.999$,cat nu face generatia ta pana expolodeaza soarele si toata salariile de la profesorii de istorie... Oricum, ti-am respectat opinia la inceput, dar tu nu ai facut la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Iti garantez ca 99, 9% dintre soferi nu au invatat sa conduca jucandu-se GTA. Prietene, eu sunt, intr-o mare proportie, independent si nu mi-a impus nimeni vreodata sa fac ceva sau sa nu fac, am realizat singur ca jocurile sunt o pierdere de timp, sa-ti educi tu copiii astfel si vor ajunge o momaie, ca tine de altfel.
Nu stiu ce treaba am eu cu profesorii de istorie sau voi avea vreodata, dar vad ca numai acolo batilaughing. Si ce ma intereseaza pe mine bugetul unei companii de jocuri? Tu esti tipul care chiar crede ca va face bani astfel. Tu ai iesit vreodata cu o fata? Ca de ''pacatuit prin malahie'' vad ca ai facut-o, daca raspunsul e nu, intreaba-te si de ce.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Sunt o pierdere de timp, dar macar te distrezi, stii? Ai vazut filmuletul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Nu am stat sa ascult, n-am timp pentru asa ceva. Poate tu te distrezi astfel, dar te asigur ca majoritatea celor de varsta ta nu se distreaza asa.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa ma simt mandru ca insfarsit ai zis ceva decent? Mi-ai acceptat metoda de distractie? laughing)) Cred ca mi-am terminat treaba tongue
Totusi ai gresit ceva. "majoritatea celor de varsta ta nu se distreaza asa.", crede-ma, peste 70% din baieti au pus mana pe un joc, le-a placut si se mai joaca, peste 50% din adulti se joaca si peste 30% din fete recunosc ca le plac jocurile. Industria gaming-ului e cea mai mare industrie, sau printre primele happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Superior):

N-ar fi rau daca ai spune cati ani ai. Ar mai fi si altele multe de luat n calcul ca sa stim cum sa abordam cu tine dar macar varsta e un indiciu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Pai si religia e o 'industrie' la fel de mare, ca si industria asta a jocurilor, ambele fac bani de la fraieri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

A spus ca are 14.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Cand am zis 14? XD

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Pai cati ai?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Uriasa diferenta.