| Sara2 a întrebat:

Este adevarat ca sangele este albastru si atunci cand intra in contact cu oxigenu se face rosu? daca nu de ce venele pe interior se vad albastre? de ce vanataile sunt albastre? de ce sangele in seringa se vede maro inchis?(ca are putin aer si atunci)

4 răspunsuri:
| unione a răspuns:

Vasele de sange sunt bogate in oxigen. Culoarea roşie a sângelui este datorată pigmentului (cu fier) hemoglobină din eritrocite care încărcate cu oxigen au o culoare mai deschisă

| eugem35 a răspuns:

Albastru, la mine este verde

| heartgrenade a răspuns:

Fii serioasa, doar familia regala are sange albastrulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Venele sunt albastre din cauza oxigenului si a peretelui venei