| RAY a întrebat:

Este cineva aici care a invatat vocabular dintr-o limba straina doar prin filme straine cu subtitrare in limba romana?

as vrea cineva care stie engleza sa citeasca acest studiu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4927148/#se c004title

3 răspunsuri:
| RAY explică:

Promovezi pirateria

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da, pot să spun că eu am învățat, dar am învățat spaniola. Engleza am învățat-o de prin diferite jocuri și studii în engleză.

| AndryDya a răspuns:

Nu, cel putin nu cu subtitrari in romana...e mai usor daca stii intai cuvintele de baza (de la scoala sau invatate pe o aplicatie) apoi te poti uita la filme cu subtitrari in engleza, te ajuta sa vezi si cum se scrie cuvantul si cum se pronunta, o sa iti vina mai usor sa faci legatura intre cuvinte si sa iti dai seama ce se intampla in film