| acerr a întrebat:

Este cineva aici factor postal?
Ma interseza niste chestii!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intreabă, poate totuși știe cineva

| Fatamuntilor a răspuns:

Sora meaa fost factor postal si inainte si dupa revolutie! a carat genti intregi de ziare Dar asta a fost inainte de apartia internetului.
dar eu cred ca nu pare a fi o meserie de viitor.
De ce?
Lumea nu isi mai face abonamente la ziare/ reviste din moment ce ai presa online.
Tot mai multi pensionari sau alte categorii sociale isi iau banii pe card
Bani dinr-o localitate in alta sau dint-o tara in alta se face in cateva minute direct pe card sau prin transer bancar.
Diferite pachete se pot trimite si prin curier.
o feliciare/urare se poate face printr-un simplu telefon / SMS /email
Oricum e diferit ca acum 20 de ani cand toate acestea se faceu exclusiv prin posta romana.