| CerBuuu22 a întrebat:

Este o pasare pe nume cucuvea se spune ca atunci cand canta urmeaza sa moara cineva in acel loc, gen daca sta noaptea pe casa ta si canta cineva din acea casa o sa moara. Am auzit cum ca ar fi adevarat. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pana nu demult, romanii credeau in vampiri (unii mai cred si azi), si erau in stare sa dezgroape oameni ca sa verifice daca nu cumva sunt vampiri si noaptea ies din morminte sa suga sangele oamenilor din sat. Poti sa-ti dai si tu seama cat de convinsi erau de asta daca erau capabili de asemenea gesturi disperate. Oare de ce gandeau asa? Pentru ca au "auzit" si ei, asa ca tine, ca ar fi adevarat. Povestea pe care ai auzit-o tu, si cea in care credeau ei, au un mare lucru in comun, si anume ambele sunt la fel de lipsite de orice dovezi in favoarea lor. Ambele sunt doar niste superstitii stupide, la fel ca multe altele in care crede "inteleptul" nostru popor care traieste in secolul 21, dar cu mintea e inca in evul mediu.

12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Ca pana acum cam tot orasu meu trebuia sa moara.La locul de munca unde lucram ca agent de paza pe fiecare seara(slabe sanse sa omita o seara)canta o cucuvea.Deci trebuia sa moara cam tot orasul am lucrat cam 10 luni la acel loc de munca, prin urmare e o balarie happyTot asa mai discutam cu o fosta iubita la telefon, imi tot spunea sa arunc o bucata de paine peste umar laughing Oricum eram ca enervant in unele nopti in care 'pazeam' nu puteam dormi de ea straight face haha

| T0T a răspuns:

Să știi că mi s-a întâmplat dar oricum nu cred în aceste lucruri, probabil coincidență. Și nu este vorba de cineva din acea casă, eu știu că dacă o auzi cineva apropiat îți va muri. Cucuveaua este o bufniță mai mică doar, nimic deosebit.

| relian a răspuns:

Sa vezi ce poate face biserica din oameni si mai ales unde poate duce prostia religiei, uneori la disparitia unor specii. Bufnita, cucuveau sint pasari nocturne si se hranesc cu insecte si rozatoare.Ca urmare daca cumva auzi bufnita sau cucuveaua pe la tine asta inseamna ca pe acolo sau prin zona respectiva misuna sobolanii, misuna insecte cum ar fi coropisnite si alte animaluri pe care aceste pasari le consuma. Apoi anticii venerau aceste pasari, insa a venit vremea evului intunecat unde prostia era la ea acasa si a bagat o serie de specii pe calea disparitiei.Stiai ca in statele unite nu mai exista lupi? Stii de ce? Pt ca biserica a facut asta, a asmutit oamenii impotriva anumitor animale considerindule vinovate de mai stiu eu ce balarii si uite asa prostimea, a pus botu la aceste timpenii si au eliminat din ecosistem multe specii.In statele unite nu mai existau nici urma de lupi si gindeste cit de mare este SUA cit un continent.De cucuvele nici nu mai spun probabil au scapat ca pot zbura, mai exista si locuri unde oamenii nu au acces si asa au rezistat pina acum.Deabia in ultimi anii s-a trecut la repopulare si la o reconsiderare a acestor pasari. Uite in tari ca Italia,Belgia,Olanda aceste pasari nu dpar cas protejate dar sint si ajutate sa se aseze pe linga ferme, pe linga casele oamenilor pentru a mai tine sub control populatiile de sobolani, soareci, insecte. Iara de cintat cinta probabil se cheama una pe alta, pentru imperechere sau mai stiu eu ce.Deci daca vrei sa faci ceva bun ajutale nu le alunga sau eventual omori. Unde scrie undeva si chiar in biblie sa omori lupii, cucuvelele s alte animale? Astia cu religia sint niste oameni dus de acasa.Mai ales batrinii astia cu ideile lor timpite.Cind iti cinta cucuvaua la casa e semn bun eu asa zic,arata ca acolo cineva traieste,ca nu este un loc mort,ca exista viata in acel loc, iar ele nu au nici o putere sa o ia nici daca ar avea nu ar face asa ceva pentru ca nu sar elimina singure. Unde sint locuinte sint si ce? Sint soareci, sobolani, insecte pentru ca omul cultiva plante si asa mai departe, deci e normal ca ele sa vina prin aceste zone unde au ceva mai multa mincare decit altundeva.

| relian a răspuns:

Daca chiar esti curios, prinde o cucuvea chiar de o fi sa o omori taie gusa si vezi ce are in ea. Dupa asta o sa fii lamurit cum sta treaba.

| Suck a răspuns:

Am auzit si eu asta, e doar o superstitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si maica-mea ma pacaleste cu prostii de-astea. Cucuvelele sunt chiar dragute :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E adevarat. Odata si odata tot o sa moara cineva care a stat in casa aia. Nu e nimeni nemuritor.

| DanielPH a răspuns:

O sa iti spun o poveste adevarata, eu de fel nu sunt superstitios si nu le am cu Biserica, nu cred in pacate, Rai si Iad, decat cand o sa le vad cu ochii mei.

Era o seara linistita, de vara, eu stateam afara, in curte si beam o cafea in timp ce ma dadeam in leagan.
Ascultam muzica in casti, eram singur...
Eram foarte calm, pana cand, am avut acel sentiment ca sunt urmarit, m-am uitat pe strada, nimeni, eram singur acasa, prin livada din spatele casei, nimeni, apoi, cu coada ochiului am zarit pe gard o cucuvea, statea cu capul inclinat la mine si facea,, Cuuuuuu, cuuuuuuuu" atunci am luat o piatra si am dat spre ea.
Imediat m-a luat un sentiment de teama, de vinovatie, eram nelinistit, nu stiam de ce.
Cucuveaua a zburat pe gardul vecinilor, acolo am vazut ca s-a dus.
In scurt timp am devenit foarte deprimat, fara motiv, m-am dus in casa si m-am jucat ceva pe PC, pana cand a venit mama plangand si a spus,, Moare vecina!"
Atunci am iesit afara, era o ambulanta si multe batrane stand in jurul ei, mie mi-au dat lacrimile cand am vazut ce se intampla, erau tipete de disperare, venite de la familia sa, cand m-am uitat spre curtea ei, am observat cucuveaua cum si-a luat zborul.
In acea seara vecina a murit foarte suspect, cu o zi inainte se plimba pe strada cu alte persoane, iar cu cateva ore pana la deces, statea in curte, pe canapea, fericita, cu un zambet schitat pe fata, de parca stia ce se va intampla...

Cam asa s-a intamplat...Acum mi-am adus iar aminte de aceasta nefericit accident...

Consider ca unele superstitii sunt adevarate, altele nu, dar tot vreau sa consider ca asta a fost doar o pura intamplare!

| Foxglove13 a răspuns:

Depinde cat de mult crezi tu in asta si ce fel de persoana esti. Daca pui multa importanta pe "mituri" de acest gen practic "trimiti" o anumita incarcatura energetica gandului respectiv, ca o sa moara cineva daca e o cucuvea pe casa. Sunt persoane inchise (ma refer la cele foarte inchise) care nu cred in nimic de acest gen. Acele persoane nu "trimit" anumite energii ganurilor de acest fel.
Depinde de fiecare.
Doar tu poti sa-ti raspunzi la intrebarea asta.

| StefiChan8D a răspuns:

Nu e deloc adevarat. Am o cucuvea care canta mereu noaptea in copacul din fata geamului, si se aude foarte tare. Nimeni n-a murit, totul merge bine.