| Trixt3r a întrebat:

Este rasismul o idee preconceputa natural de instinctul de supravietuire sau este o alegere?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasismul este cauzat de educație ( de la părinți), societate, și unele experiente nasoale repetate cu rasa respectiva.
Nu e instinct de supraviețuire, ca nu îți pune cuțitul la gat, mai degrabă o reticenta fata de rasa respectiva, și da, este o alegere, mai ales dacă te referi la Rromi.
Eu as spune ca este o reticenta mai mult.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O alegere.
Oamenii mai prosti generalizeaza, ca e mai usor. Nu pot gandi nonstop, "ie greu".

| VoidEternal a răspuns:

laughing)) rasismul, instinct natural de supraviețuire?

Absolut ridicol.

| oglindasultanului a răspuns:

Depinde de exprientele fiecaruia. Mai poate exista si cazul celei de a3a varianta cand "nu-ti pasa" si doar "iti vezi de treaba ta". iar asta ii face pe ceilalti sa gandeasca multe sa le asocieze cu tine.

| 1997onur a răspuns:

Rasimul este pentru oamenii ciudatI si clar bolnavi sau limitati.