| sabin89 a întrebat:

Este vreo legatura semantica intre politie si politete? E drept ca politistii intotdeauna au fost politicosi... happy

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliție vine de la grecescul polis, oraș. Sunt cei ce fac ordine în oraș.
a fi politicos înseamnă a te purta ca la oraș, ca un om civilizat, care respectă niște reguli de relaționare care permit coexistența pașnică a orășenilor.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Deci politete vine tot de la grecescul polis?

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Da, ca și politică, cum să administrăm orașul, polisul.

| Plato a răspuns:

Cuvantul "politie" provine din limba rusa, in timp ce cuvantul "politete" provine din franceza.
Asa ca nu au absolut nicio legatura, doar seamana putin.