NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Eşti mai inteligent decât un copil pre-şcolar?
Poţi afla prin acest test: http://i.imgur.com/teR95zG.jpg
Care este răspunsul tău şi câte minute ţi-a luat? (Nu trişa şi nu te uita la răspunsurile celorlalţi înainte să ajungi la propriul tău răspuns! Baftă!)

90 răspunsuri:
| FashionKitty a răspuns:

Mie mi-a luagt 15 secunde dar problema e ca oamenii probabil cred ca e un calcul matematic cand de fapt trebuie doar sa te uiti la cifre happy

| DisturbeDd a răspuns:

Raspuns: 2 in 4 min, care e rasp corect?

| HikariAi a răspuns:

Raspunsul meu e 2 si mi-a luat in jur de 6 minute straight face straight face Sunt curios daca am dreptate. Astept raspuns laughing)

| NOname explică (pentru HikariAi):

Da, ai dreptate, toţi aveţi.

V-aţi descurcat surprinzător de bine. Felicitări!

| Andrei2991 a răspuns:

Well, 4 minute mi-a luat ca sa gasesc solutia, depinde de numarul de cercuri. De EX : 8809= 6 cercuri in numar.

| NOname explică (pentru Andrei2991):

Corect. Felicitări.

| Minimalistul a răspuns:

Mi-a luat cam 1 minut. Cercurile alea rolling on the floor).

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Nu e vorba de inteligenta, ci de metodologia de calcul pe care esti obisnuit cel mai mult sa o utilizezi... Pre-scolarii, lucrand numai cu cerculete si alte semne geometrice normal ca au sanse mult mai mari decat noi sa isi dea seama ce se cere sa rezolvi la acest exercitiu... Eu, fiind sincer, iti spun ca n-am rezistat decat vreun minut sa ma dumiresc ce treaba are 8808=6 7111=0 cu 2581=? si m-am uitat la raspunsurile de pe TPU ca sa ma prind ca e vorba de cercuri, desi nu scria nicaieri ca e vorba de cercuri si na, nefacand exercitii de acest gen niciodata la scoala, nu am putut sa inteleg singur despre ce e vorba, dar is bune astfel de exercitii, ca ne mai trezesc, precum era exercitiul ala cu papagalul/balerinul, tot de pe TPU, daca il stii. happy

| BadSirChaos a răspuns:

2- mi-a luat 3 minute sa realizez ce reprezinta numerele alea...

| Agenta000 a răspuns:

Tare intrebarea big grin

| Monika12 a răspuns:

15 secunde. big grin ft usor trebuie doar sa numeri cercurile din fiecare cifra

| Sanzi2002 a răspuns:

Nu am inteles nimic din testul ala!

| Kaido a răspuns:

Cum se face?

| NOname explică (pentru Kaido):

Mai gândeşte-te, iar dacă nu şi nu, aruncă o privire la răspunsurile altora. happy

| Lidiaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pfoai. Nu stiu...

| MicutzaaLis a răspuns:

Mi-a luat cam 10 minute sa ma gandesc... dar pana la urma mi-am dat seama

| NOname explică (pentru MicutzaaLis):

Bravo. Felicitări.

| AndreeaAysel a răspuns:

Tare asta laughing)

| Suomynore a răspuns:

L-am rezolvat super repede, problema e ca vad oamenii vorbind de cercuri, poate cineva sa imi explice care este faza? Mie mi-a luat sub un 30 de secunde sa il rezolv, mintea m-a dus la 2581, de unde am dedus 2+5=7,8+1=9,9-7=2...DAR care e faza cu cercurile.l-am rezolvat prin pura logica si numerologie dar ma dispera ca nu inteleg ce spuneti voi cu cercurile.

| NOname explică (pentru Suomynore):

Aia nu se cheamă "rezolvat", ci "aberat matimatic" până va ieşi rezultatul dorit (tras cu ochiul). laughing

Ideea e că cei mici, care nu prea le au cu matematica, percep figurile geometrice, impactul vizual al şirului de cifre, de aici şi număratul cercurilor, ignorând semnificaţia cifrelor.

| Suomynore a răspuns (pentru NOname):

Hmm laughing) corect, ma gandeam la vreo fantasmagorie a cercurilor pe care am omiso acum inteleg 8=2 cercuri rolling on the floor) ma dispera ca nu stiu ce zicea toata lumea de cercuri

| NOname explică (pentru Suomynore):

Mai bine mai târziu, decât niciodată. laughing

| TheHawk a răspuns:

Habar n-am şi nici nu vreau să-mi dau seama. Urăsc matematica şi tot ce ţine de ea :/.

| MariaLazar a răspuns:

| SandaCrudu a răspuns:

Eu nu m-am prins!