| anonim_4396 a întrebat:

Esti o povara a societatii la batranete?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Daca nu mai poti sa mananci, sa te duci la toilet, imbraci, speli singur normal ca esti! Te chinui si tu, chinui si pe altii inutil, esti povara pentru apropiati, pentru societate nu, ca pensie aveai si inainte.

Dar din punct de vedere social, pentru partidele de dreapta da, sunt ei o povara ca trebuie sa le dea pensie. De aia ei urmaresc sa taie in final pensiile si sa te pune sa strangi in viata cat esti tanar.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

E trist sa fii o povara, depresiv

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti ceri drepturi de parca ai luptat pe front, votezi PSD si aglomerezi orasul aiurea la ore de varf, DA.
Dar poti imbatrani si impreuna cu nepotii, cheltuind averile adunate in tinerete, deci nu e obligatoriu sa fii o povara.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai muncit toata viata PE BUNE, atunci, NU

insa daca ai fost coMUIST si ai lucrat la cooperativa munca in zadar unde era decat munca fara rost, mai bine putin si prost, iar noi ne prefacem ca muncim iar voi va prefaceti ca ne platiti

iar dupa revolutie in continuare rrrrominica e una dintre cele mai ineficiente tari din UE la nivelul de eficienta muncii (exact din motivele de mai sus) atunci DA, ESTI O POVARA A SOCIETATII!

| FreddieM a răspuns (pentru Bizon95):

Cun adica ineficienta muncii? Am un prieten muncitor la o fabrica, care pe acelasi volum de munca din Romania, afara castiga echivalentul a 110.000 ron. Adica este mai eficient afara? Ai vrea sa explici?

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Se numeste MEDIE, adica NU se aplica la un singur individ, sau la o singura slujba ci la toti, TOTI apoi se face o medie!

eu am avut un prieten si mai si decat tine (avut pentru ca era TAMPIT, si l-am lasat in plata domnului, insa asta era ca prieten, nu inseamna ca nu era serios ca job) care la RDS facea munca la 5-10 oameni, 12-16h pe zi, IN FIECARE ZI (cand nu era la job, il sunau in draci, muncea 2weekenduri pe luna, etc.) si il plateau bine cu salariul la de 3-4 oameni, pana cand au zis ca "trebuie" sa intram in legalitate (venise legea) asa ca te platim ca pe unul singur... NECALIFICAT, el a facut SINGUR sistemul de tichete de la RDS
asa ca si-a pus palma in kur si s-a carat undeva unde lua juma' de salariu dar nu muncea decat pentru doar 2-3 oameni

morala: NU se aplica in cazuri particulare, se aplica ca medie a intregii forte de munca din rrrrrominica

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Nu e vb doar de munca aici, e vb si cand devii o leguma si cazi pe capul altora de le mananci sufletul si zilele degeaba, ca dupa ce le-ai mancat zilele, te duci tare. Daca iti reveneai era altceva, merita, altfel e total aiurea.

Un om cu capul pe umeri, ca sa nu se chinuie nici el si nici pe altii, cand simte ca nu mai poate, se duce ori in Elvetia si cere suicid asistat, ori in Olanda euthanasia, ca si la animale, si aia este.
Ca la animale toata lumea se gandeste sa nu sufere, asa ar trebui si la oameni insusi cei in cauza sa gandeasca, altfel nu ar trebui sa bage in asta pe altii cu forta.

Ceva nu se leaga! La animale oamenii cu suflet zic ca nu vor sa animalu sa sufere, la oameni oamenii cu suflet vor ca ei sa sufere cei cu chestie incurabila? F ciudat.
Daca las un caine sa se chinuie nu am suflet.
Daca nu las un om sa se chinuie, nu am suflet, nu pricep!