| Andy_2997 a întrebat:

Eu am inteles ca rromii(sa nu facem discriminare) ne-au facut tara de ras cu comportamentul si manele lor. Inteleg ca avem motive sa ii uram, dar ce aveti cu acei rromi care incearca sa faca un ban cinstit? De ce si ei intra in categoria acelor rromi care fura, fac rau oamenilor nevinovati, injura, etc? Si acum il dau ca exemplu pe Connect-R(nu stiu daca e un exemplu bun)... E rrom si tocmai el a declarat asta. Macar incearca sa faca bani cinstiti si nu e tipul acela de rrom care injura si nici nu intra in scandaluri sau cu atat mai putin sa le provoacestraight face. El doar isi face treaba si se vede ca nu e genul acela de rrom care habar nu are ce canta. E civilizat si educat. Ok, rrom, rrom, dar ne putem mandri cu el, nu?

Sa fim seriosi, nu numai rromii injura, fura si ucid oameni nevinovati numai ca sa le fie lor bine. Si unii romani fac acelasi lucru. Traim in Romania si fie ca esti rrom, ungur, moldovean si ai buletin de Romania esti roman si nimeni nu poate schimba asta.

De acord?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Eu personal nu am o problema cu rromii, am o problema cu anumiti INDIVIZI de speta joasa, fie ei rromi, romani, unguri sau orice alta natie sau minoritate. Cu oameni buni, cinstiti, corecti, respectuosi, educati nu cred ca are cineva vreo problema, din contra! Bineinteles, ca ne putem mandri cu Connect-R, ceea ce si facem.winking Eu una il admir foarte mult si imi place repertoriu lui, ascensiunea sa in lumea muzicala. Insa din pacate de-a lungul timpului tot rromii ne-au convins, ca un procent foarte mare dintre ei nu are un comportament civilizat, uman, demn de a fi respectat. De aici se si trage antipatia, repulsia oamenilor (nu doar romanilor) fata de ei. Ca sa schimbe aceasta viziune/perceptie, le-ar trebui foarte multi ani/decenii de munca in echipa (a tuturor, nu doar catorva) in incercarea de a-si indrepta atitudinea si comportamentul. Insa se pare, ca prea putini dintre ei fac ceva in acest sens, nu prea isi dau interesul, desi ei ar trebui sa fie primii interesati. In mare parte este vina lor pentru ceea ce au ajuns sa fie in ochii celorlalti. Nu e o critica, ci o simpla constatare.
Cu al doilea capitol insa sunt total de acord cu tine. Trebuie sa ne respectam unii pe altii (pana la o proba contrarie) indiferent de ce natie suntem, din ce minoritate facem parte, sa cautam/vedem in cei de langa noi si lucruri pozitive, nu doar cele negative, iar in primul rand trebuie sa facem totul in favoarea tarei noastre si a romanilor in general, trebuie sa lucram la imaginea Romaniei. Si mi-ar fi placut, ca o mai mare parte dintre rromi (daca toti nu se poate) ar constientiza acest lucru, si-ar dori o schimbare in bine, ar face un efort cat de mic, ca sa fie un exemplu pozitiv, nu doar negativ, pentru ca fara ajutorul lor, o sa ne fie mult mai greu sa curatam de mizerie numele Romaniei, imaginea ei. Trebuie sa fim uniti si nu in ultimul rand - Oameni!
Numai bine tuturor!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@Andy, ma bucur, ca raspunsul meu ti s-a parut unul bun. Mersi pentru apreciere!winking

| Hombre a răspuns:

Auzi neica, cu o floare nu se face primavara. Doar aseara la stiri ii arata batandu-se la un spital si nu este prima data. De cate ori se incaera nespalatii astia si ajung la spital trebuie sa intre si fortele de ordine in actiune, mereu aceiasi poveste. Ai vazut asa ceva la romani? Sunt niste inadaptabili oriunde sunt pe aceasta planeta.Si daca ti s-a facut de mandrie cu ei cine te tine dar cred ca nu prea esti plecat de acasa.

| Denisa a răspuns:

Stii care e problema noasta? Ca bagam in aceeasi oala pe toti. Daca o tipa cuminte sta cu niste tarfe, gata, e tarfa. Daca rromi nu au o reputatie tocmai buna si se gasesc cativa care sa castige bani prin munca, gata, fac afaceri necurate. Fiecare om e catalogat si judecat de unele persoane care chiar nu au nici un drept sa le judece si critice. Ce putem sa facem? Sa privim inainte si sa ii ignoram...si probabil si ei la randul lor vor fi criticatihappy

| Ale_8242 a răspuns:

N-am nimic cu ăştia cinstiţi, şi nici cu ceilalţi atâta timp cât nici eu nu au nimic cu mine. Dar crede-mă, sunt atât de dezgustători şi tâmpiţi, încât mă mir continuu. Nu au niciun gram de ruşine, sunt nespălaţi şi inculţi. Oricât încearcă ei să se parfumeze şi să se aranjeze, în casa unui ţigan există tot timpul un miros specific, miroase a... ţigan. Şi mă irită mai ales ăştia care vin la uşă. Dacă le dai o bucată de pâine, vor şi o haină. Dacă le dai şi o haină, vor şi o pereche de pantofi. Şi dacă le dai, le găseşti peste 10 minute la buncăr. Ca să nu mai spun că habar n-au să lege două cuvinte, sunt nişte inculţi de primă clasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rromii sunt oameni care-si traiesc viata dupa bunul plac, plini de adrenalina, lipsiti de respect.(ma gandesc ca s-or trage din Tarzan).
Sunt rromi cinstit, dar in numar foarte mic, ceea ce da de gandit. Sa presupunem ca mergi intr-o tara unde gasesti oameni care sunt asemnatori rromilor. Cata rabdare iti trebuie sa gasesti putinele persoane care iti plac tie? Consider ca ar trebui sa-si faca o tara a lor, sa evite contactul cu strainii o anumita perioada si sa vada cum e sa traiesti in salbaticie(acolo vor intalni rromi mai rromi ca ei, nu prea vor avea cu ce sa traiasca si se vor jefui reciproc).