| Eron a întrebat:

Eu am un site facut cu ucoz.com, dar daca il caut in google nu il gasesc.De ce? Ma puteti ajuta si pe mine ca sa pot sa gasesc site-ul in google? Dati-mi cateva instructiuni, va rog.Mersi anticipat.

3 răspunsuri:
| astertix09 a răspuns:

Ai inscris site-ul pe Google?
http://www.google.com/addurl/
Sigur poti sa astepti sa ti-l indexeze. Apoi trebuie sa fi folosit cuvinte cheie, adica termeni folositi in mod obisnuit de catre cei care cauta pe web referitor la tema ta. Asa google te poate pozitiona organic.
Poti de asemenea sa platesti, daca ai fonduri suficiente si crezi ca merita, o campanie pe google adword, pentru a te pozitiona cat mai repede in rezultatele de pe prima pagina.
E mult de munca pentru a te pozitiona pe primul loc, se poate face cu rabdare. Pune articole despre tema ta pe forumuri similare. Inscrierea in directoare nu ajuta dar nici nu dauneaza.
Gandeste la google ca la bibliotecara care te ajuta sa iti gasesti cartea favorita. Nu te duci la ea sa ii ceri o carte, te duci si ii ceri cartea care te intereseaza, iar daca sti ca vrei ceva dintr-un anumit domeniu, vei vedea ca o bibliotecara talentata iti aduce materiale mai bune decat te asteptai tu sa gasesti.
Vrei doar vizitatori, sau vrei vizitatori care sa actioneze pe site-ul tau.
De exemplu tu vinzi telefoane, dar vizitatorii tai vor doar un model de telefon, daca nu il gasesc vor renunta la pagina ta si atunci ai un bouncing rate mare. Atunci scrie doar despre modelul de telefon pe care il ai tu si vei avea doar trafic de calitate, toti care sunt interesati vor veni pe pagina ta, vor gasi, vor fi multumiti si vor face referire la tine.
Un ajutor este statistica de pe site-ul tau.

| Eron explică:

Mersi foarte mult, asterix.Eu am scris la fiecare articol un mic rezumat(pentru ca mi-a spus cineva ca asa pot sa gasesc in google), dar nimic.Acum o sa incerc ceea ce ai spus tu.Raman dator.

| sextinio a răspuns:

Cum il cauti pe google? poate nu apare in primele cautari pe google. Ca sa vezi daca e indexat site-ul tau scrie pe google site:adresa site-ului tau (ex: site:maine.ucoz.com). Daca nu e indexat atunci trebuie sa anunti google-ul sa ti-l indexeze. Pentru asta intra pe http://www.google.com/addurl/ si adauga-ti site-ul.