| oblivion95 a întrebat:

Eu iubesc tara, dar urasc conducatorii. Trebuie sa recunoastem- Romania ar fi superba daca ar avea oameni adevarati care sa o conduca. Are un trecut plin de fapte vitejesti, dar in ultimele decenii a fost mai rau. Romania este bogata, este frumoasa. Pacat si de o parte din oameni ce distrug natura. Din pacate, cred ca in scurt timp va fi oribil sa traiesti aici(daca deja nu e ) din cauza unei adunari conduse de un tip nenecesar, Basescu. As vrea sa am speranta ca in viitor generatia noastra sa faca schimbari majore in bine, insa cred ca toti cei buni vor pleca in strainatate. Vor ramane in tara doar hoti, batrani si, bineinteles, rromi(nu rromi - rrom vine de la roman si nu mi se pare corect fata de natiunea noastra sa le spun asa tuturor). Desi imi este chiar greu, voi fi nevoita sa plec si eu din tara... As vrea sa fac ceva, dar nu pot. Acum lumea de rand abia isi mai poata plati datoriile de pe o zi pe alta, in timp ce cocalarii, in special manelistii si cei de la guvern nu mai pot de fericire. Ce bine era odata! Pana si cu Ceausescu era mai bine. Ce muzica buna era o data(folk)! De ce nu ne lasa nici macar sa vorbim, sa dezvaluim romanilor adevarata fata actuala a tarii? Ne umple capurile cu fel de fel de prostii si ne facasa credem tot ce vor ei. cum s-a ajuns la asa ceva? Credeti ca s-ar mai putea face ceva spre binele Romaniei?

2 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Ceausescu era de o mie de ori mai bun ca Basescu'! De ce oare tara asta nu ar putea sa nu fie poluata zi si noapte? Eu una m-am saturat sa aud numai discriminari, omoruri din cauza banurilor. Astia, Guvernul PD-L, ar trebui sa nu se mai dea mari smecheri sa taie din pensii / salarii. Dupa ce ca unii batrani isi dau jumatate, chiar si toata, pensia pe medicamente, ei l-or lua si pe aia. Daca totusi vor sa le taie din pensii, de ce nu le dau la batrani medicamentele necesare si mancare? O paine, un pachet de faina, apa, lapte, un piept de pui le-ar ajunge sarmanilor. Noi, cei din Romania, care muncim zi si noapte ne rupem spatele pe la serviciu' si alora ce fura banii munciti ai omului, stau la soare si se duc pe Jupiter. Mama cu tata nu sunt mari bastari la bani, iar cand voi termina gimnaziul voi pleca in strainatate. straight face Deoarece astia nici scolile nu le fac bine. Mai scade salariu / pensiile cat'un pic, cat'un pic, dar de ce nu o ia pe toata? Am auzit ieri ca o ia cu 28% in loc cu 15% straight face.
Dupa parerea mea... Romania ar fi mult mai frumoasa daca nu ar fi locuita de asa oameni fara suflet oh go on.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai cind va aud cu tembelul ala de Ceausescu innebunesc pentru ca nu va dati seama in necunostinta de cauza.In anii 1988 a refuzat citeva milioane de dolari care constituiau "Clauza natiunii cele mai favorizate"dintr-un orgoliu timpit, adeca nu ne-ar fi trebuit pentru ca aveam. Daca eram atit de dezvoltati economic si o duceam atit de bine atunci de ce se facea atita caz"pe un program stiintific"care consta in stabilirea consumului pe cap de locuitor? Eram trecuti la ratii de razboi? De ce vorbesti complet aiurea cind n-ai stat odata la cozi interminabile, cind n-ai intrat niciodata intr-o alimentara plina numai cu rafturi goale, cind orice militian te putea tunde oricind si altele? Despre muzica cea buna nu cred ca au existat granite.Desple platile si darile catre stat asa a fost mereu si pe vremea regilor si a domnitorilor siacum.De unde crezi ca se stringeau bogatiile? De la omul de rind. Iar despre faptele vitejesti m-am saturat de istoria contrafacuta cu care am fost indopati.