| xxxSecretDiscretxxx a întrebat:

Eu nu inteleg Avarul de moliere este o scena de teatru sau cartea povesteste o scena de teatru? Fundasi vot!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este o pisa de teatru. Piesele de teatru sunt impartite in scene si in acte.

9 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este o comedie, adica este o piesa de teatru si este impartita in cinci acte.

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru OoBunnyoO):

Cartea este o scena de teatru?

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru OoBunnyoO):

E carte nu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Da este carte si ca specie este o comedie, cum sunt cartile lui I.L. Caragiale.

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi mult, asta nu intelegeam.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Este o pisa de teatru. Piesele de teatru sunt impartite in scene si in acte.

| Stitch92 a răspuns:

Din cate stiu eu este o carte, ce se joaca si la teatru.

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru Stitch92):

Nu inteleg, in carte vorbesc intre ei, adica discuta mereu personajele, nu este naratiune?

| Stitch92 a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Habar n-am, sincer.
Totusi, nu poti sa reproduci fiecare scena dintr-o carte in teatru. Nu e film.

| xxxSecretDiscretxxx explică (pentru Stitch92):

Ai dreptate