| Trixt3r a întrebat:

Eu sunt contra violenta, dar ma intreb : Ce exemple imi puteti da, prin care considerati voi ca violenta este acceptata si justificata? (daca este cazul)

Pentru mine exceptia este auto-apararea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt contra violenței. Consider ca mintea conduce pumnul, nu invers.
Mie personal imi sunt de ajuns cuvintele pentru ca pot aduce argumente pentru aproape orice.
Eu bat pe cineva doar pentru aparare sau cand m-a enervat rau pe motive justificate si sunt indreptatit sa o fac si cand constat ca, cu vorba buna nu se poate.

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu doar autoapararea este exceptia, mai sunt cazuri cand violenta poate sa ajute uneori dar facuta cu cap.
De ex daca ai un copil de care-si bat joc colegii si nu se rezolva prin vorba buna sau sesizare la director, si alte cazuri.

Sau cand e un prof care-si bate joc de copilul tau, si tot asa, nu se rezolva prin alte interventii.
Zic asta, pentru ca stiu cazuri cand violenta aici a rezolvat problema foarte rapid.
Ptr ca unii stiu de pumn, nu de vorba buna.

| CIaudiu a răspuns:

Atunci cand o turma de anti-vaxxeri fac proteste anti-vaccin si anti-restrictii exclamand cu voce tare ca pandemia e falsa creata de masoneria Iluminatii and Bill Gates srl. Aia chiar merita batuti pana le rupi mainile si picioarele.