| Catalion a întrebat:

Exista in Bucuresti o scoala de jandarmerie pentru subofiteri? Eu am gasit doar pentru ofiteri, unde stiu ca iti trebuie o facultate facuta pentru a te inscrie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista scoala de subofiteri jandarmi in Bucuresti, doar Facultatea de jandarmi (ofiteri) in cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza".
Scoli de subofiteri jandarmi sunt in Falticeni si Dragasani, respectiv Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica" Drăgăşani si
Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi „Petru Rareş" Fălticeni.

| Catalion explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa ai o facultate facuta ca sa dai la ofiteri?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Catalion):

Nu, trebuie doar liceul si diploma de bacalaureat.

3 răspunsuri:
| PikaPikaChuChu a răspuns:

In campina este scoala de subofiteri
in Bucuresti este cea de ofiteri(academia de politie) unde poti intra oricand, cu examen bineinteles, si cu bacul luat
admiterea la academie este mai grea ca cea de la subofiteri