| Bionicle a întrebat:

Exista un proverb romanesc care zice,,Cine sta la adăpost, n-are habar de ploaie'' Ce înseamnă?

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Adică un om avantajat nu poate înțelege prin ce trec alții. Gândește-te la un copil care s-a născut și a crescut într-o familie bogată. El nu poate înțelege sărăcia, nu poate înțelege cum e să ai lipsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adică gen cine nu a trecut prin greutăți și experiența vieții, nu știe că uneori viața poate fi dură, nu știe că alții se zbat din greu să obțină n chestii ce aceluia "care stă la adăpost" i se dă "pe tavă".

| alexandradlr a răspuns:

Cine s-a născut în puf, orice bine le are pe tava pe toate nu știe ce inseamna cu adevărat greutățile vieții.