| MaliceThemen a întrebat:

Fata pesti iar baiatul berbec, ce spuneti? pareri FUNDA!

1 răspuns:
| doni_1852 a răspuns:

Apa si Foc, zodia ultima si cea cu care începe ciclul. suna frumos. Dar nu va fi decât pentru scurt timp. Fiindca din Apa si Foc ies aburi. Atractia de început dintre un peste si un Berbec poate fi magnetica, dar o relatie de lunga durata devine epuizanta pentru amândoi, chiar daca Pestele va încerca din rasputeri sa se adapteze : de câta apa e nevoie pentru a stinge un Foc atât de mare? Iar o data stins, Focul pleaca, pentru a se reaprinde în alta parte.

Berbecului îi place sa preia conducerea. Nici o problema aici, Pestelui îi place sa fie condus (fiindca nu mai trebuie sa ia hotarâri, o activitate atât de obositoare pentru el). Dar Berbecul este un om de actiune, iar Pestele se multumeste adesea doar cu viziunea. Aici ar putea interveni problemele.

Literal vorbind, apa stinge Focul, sau cel putin are tendinta aceasta. Berbecul este prea impetuos pentru Peste, prea prins de lumea propriului sau eu, si deloc diplomat. Un Berbec va spune aproape întotdeauna adevarul în fata, oricui si oriunde. Iar Pestele are o cu totul alta atitudine în domeniul acesta. Berbecul nu se prea opreste sa se gândeasca la întelesurile lumii, la sensul vietii : el se duce si actioneaza. Iar asta poate stresa un Peste sensibil, care are nevoie de emotii, care trebuie sa gaseasca un teren propice pentru intuitia sa.Pestele ar vrea ca Berbecul sa se gândeasca de înca 9 ori înainte de a face ceva. Berbecul ar vrea ca Pestele sa înceapa sa FACA ceva de-adevaratelea, în loc sa tot faca planuri si sa se tot gândeasca. Pestele se va îngrozi adesea de ceea ce el considera a fi lipsa de discernamânt a Berbecului, de ego-ul puternic al acestuia. Pe deasupra, Berbecul, "copilul zodiacului", este prea adesea incapabil sa se adapteze unei alte personalitati. El este condus de instinctul verbului a face, traieste în prezent, este exaltat.

Deoarece Berbecul este în general plin de idei, primul contact cu un Peste ar putea fi exploziv si amândoi vor simti ca pot vorbi pâna la sfârsitul lumii despre toate ideile care clocotesc în mintea unui Berbec. Dar, de cum vor încerca sa convietuiasca, naturile lor atât de diferite îsi vor spune cuvântul : Berbecul nu se gândeste prea mult când spune sau face ceva si uneori îl poate rani pe sensibilul Peste fara ca macar sa-si dea seama. Nu este nici foarte subtil, asa ca adesea Pestele se va simti neînteles. Sa nu uitam ca Berbecul este dominat de Marte, zeul razboiului. iar pe câmpul de lupta nu prea e timp de subtilitati. Deci nu.sad si sora mea (fiind pesti) a avut o relatie cu un berbec...la inceput totul a fost ok. dar mai apoi berbecul a devenit irascibil, vroia mereu sa conduca el, iar relatia s-a terminat.Nu ai cum sa traiesti cu cineva care se crede sef si nu te lasa sa faci absolut nimic...