| Anileda a întrebat:

Se potrivesc o fata berbec si un baiat pesti? Daca da, de ce, si daca nu de ce!
Astept pareri!
Multumesc frumoshappy

Răspuns Câştigător
| andreea4ever a răspuns:

Uite ce am gasit eu

Femeia Berbec, plina de vitalitate, îl face pe barbatul Pesti sa-si dezlantuie potentialul erotic la maximum. Desigur ca femeia Berbec este cea care va domina, dar barbatul Pesti este foarte multumit de acest lucru.

Pentru ca relatia dintre barbatul Pesti si femeia Berbec sa mearga, este necesar ca amândoi sa fie foarte flexibili pe toate planurile. Barbatul Pesti este sensibil la critici, iar replicile femeii Berbec sunt adesea brutale.

Daca lucreaza asupra diferentelor de personalitate, barbatul Pesti si femeia Berbec pot avea o relatie durabila, care sa-i motiveze permanent.

8 răspunsuri:
| Mihai7best a răspuns:

Te potrivesti daca tii la el si el la tine dale in morti de zodii

| Annitu a răspuns:

Apa si Foc, zodia ultima si cea cu care începe ciclul. suna frumos. Dar nu va fi decât pentru scurt timp. Fiindca din Apa si Foc ies aburi. Atractia de început dintre un peste si un Berbec poate fi magnetica, dar o relatie de lunga durata devine epuizanta pentru amândoi, chiar daca Pestele va încerca din rasputeri sa se adapteze : de câta apa e nevoie pentru a stinge un Foc atât de mare? Iar o data stins, Focul pleaca, pentru a se reaprinde în alta parte.

Berbecului îi place sa preia conducerea. Nici o problema aici, Pestelui îi place sa fie condus (fiindca nu mai trebuie sa ia hotarâri, o activitate atât de obositoare pentru el). Dar Berbecul este un om de actiune, iar Pestele se multumeste adesea doar cu viziunea. Aici ar putea interveni problemele.

Literal vorbind, apa stinge Focul, sau cel putin are tendinta aceasta. Berbecul este prea impetuos pentru Peste, prea prins de lumea propriului sau eu, si deloc diplomat. Un Berbec va spune aproape întotdeauna adevarul în fata, oricui si oriunde. Iar Pestele are o cu totul alta atitudine în domeniul acesta. Berbecul nu se prea opreste sa se gândeasca la întelesurile lumii, la sensul vietii : el se duce si actioneaza. Iar asta poate stresa un Peste sensibil, care are nevoie de emotii, care trebuie sa gaseasca un teren propice pentru intuitia sa.Pestele ar vrea ca Berbecul sa se gândeasca de înca 9 ori înainte de a face ceva. Berbecul ar vrea ca Pestele sa înceapa sa FACA ceva de-adevaratelea, în loc sa tot faca planuri si sa se tot gândeasca. Pestele se va îngrozi adesea de ceea ce el considera a fi lipsa de discernamânt a Berbecului, de ego-ul puternic al acestuia. Pe deasupra, Berbecul, "copilul zodiacului", este prea adesea incapabil sa se adapteze unei alte personalitati. El este condus de instinctul verbului a face, traieste în prezent, este exaltat.

Deoarece Berbecul este în general plin de idei, primul contact cu un Peste ar putea fi exploziv si amândoi vor simti ca pot vorbi pâna la sfârsitul lumii despre toate ideile care clocotesc în mintea unui Berbec. Dar, de cum vor încerca sa convietuiasca, naturile lor atât de diferite îsi vor spune cuvântul : Berbecul nu se gândeste prea mult când spune sau face ceva si uneori îl poate rani pe sensibilul Peste fara ca macar sa-si dea seama. Nu este nici foarte subtil, asa ca adesea Pestele se va simti neînteles. Sa nu uitam ca Berbecul este dominat de Marte, zeul razboiului. iar pe câmpul de lupta nu prea e timp de subtilitati. Deci nu. si sora mea (fiind pesti) a avut o relatie cu un berbec...la inceput totul a fost ok. dar mai apoi berbecul a devenit irascibil, vroia mereu sa conduca el, iar relatia s-a terminat.Nu ai cum sa traiesti cu cineva care se crede sef si nu te lasa sa faci absolut nimic...

| Just4FunHD a răspuns:

Idem mihai...soarta ti-o faci singura iubirea nu tine de ani, sex, culoare, inaltime, frumusete, sir neterminabil. caci iubirea tine cont doar de iubire

| Angel_5977 a răspuns:

Berbec-Pesti. Foc si Apa. Dupa ce o sa scoti aburi un timp, o sa fugi epuizat, fiindca Apa asta are un fel aparte de a se revarsa încontinuu...

Nativului Pesti îi place ca partenerul lui sa fie puternic : bun, pe asta o ai. Nu vrea sa deţina controlul : înca un punct câstigat. Nu îi place sa ia hotarâri : ai zice ca este perechea perfecta pentru tine. DAR...

Nativul Pesti este dedicat celorlalti, personalitatea lui este aproape volatila, este altruist si capabil de sacrificii enorme. Asta e frumos, si sigur te va fascina lumea lui interioara, numai ca este cam prea des cu capul prin nori, iar chestia aia cu sacrificiul de sine o sa te calce pe nervi când o sa vezi cum îi lasa pe ceilalti sa profite de el, fara sa spuna nimic. Iar daca ai sa încerci sa îi spui asta, ori o sa ridice din umeri (ce îi pasa lui de chestii de astea lumesti), ori o sa înceapa sa-ti explice ca nu conteaza, ca pe el îl intereseaza binele pe care l-a facut, nu ce-a primit în schimb. Ehei, cam aici începe Berbecul sa spuna STOP. Pestele se ocupa de salvarea omenirii, dar Berbecul este semnul lui "EU, eu, eu primul"... Se spune ca Pestele are sufletul batrân si ca întelege toata durerea lumii, ca are o lumina interioara, dar toate chestiile astea care-l intereseaza pe el tie ti se par de-a dreptul bizare, daca nu chiar nesanatoase.
Daca ai pus ochii pe un Peste, tine minte sa fii tu însuti : nativul Pesti adora spiritul viu, agresivitatea si optimismul Berbecului. Iar daca ai sa vrei un raspuns cinstit, poti sa fii sigur ca-l vei avea, fiindca Pestele întelege foarte bine natura umana. Din pacate, uita adesea sa traiasca (sau sa revina) pe Pamânt ca toti ceilalti si o sa te scoata din sarite destul de repede, epuizându-ti energia.

Daca ai sa fii în stare de putina rabdare din când în când, nativul Pesti va fi multumit. Dar, în timp, o sa te exaspereze aceasta eterna victima a universului, careia în plus îi mai si place sa stea acasa sâmbata seara, în loc sa mearga la vreo petrecere. Iar nativul Pesti se va simti neglijat, fiindca în adâncul sufletului este foarte posesiv, o calitate care pe tine te cam terorizeaza.

Berbecul nu este o zodie prea subtila, asa ca vei sesiza târziu ca Pestele cel sensibil s-a saturat în sfârsit. Adesea prea târziu, când acesta din urma a si plecat. Pentru a nu se mai intoarce. Oricum, ar fi sfârsit prin a-ti face viata mult mai dificila : Focul nu poate coborî în adâncurile Apei fara a se stinge.

O relatie care promite mult si poate debuta adesea furtunos, dar în care nici unul nu va fi satisfacut dupa un timp, când atractia noului s-a sfârsit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt Berbec si sunt indragostita de un baiat Peste la moment. Ne intelegem foarte bine unul pe celalalt, ne respectam si ne soarbem din priviri ori de cate ori ne vedem... pe net happy
P. S. E primul barbat Peste pe care l-am intalnit in viata mea si as zice ca e ok. Una din prietenele mele e la fel Peste si ne impacam de minune... Asa ca zic ca merita!

| Weisz_Norby_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu Sunt un peste si Imi place o fata berbec forte mult

| anabatr a răspuns:

Personalitate comună: imaginație, inteligență, gândire profundă, scepticism, critică, bârfă, blamare, cruzime, invidie. gasesti pe zodiacool.ro mai multe informatii. iti las link. poate te ajuta https://www. zodiacool.ro/zodiac-european/compatibilitate-zodii/berbec