| MeisterSchnitzel a întrebat:

Fraților, în timp ce umblam prin lucrurile familiei, am dat de o adeverință (semnată, indescifrabil, de un colonel și un căpitan aviator) destul de interesantă.
«Anul 1939, Luna Iulie, Ziua 1.
D-l Maior (numele străbunicului) din C.R. Olt a urmat cursurile la Centrul de Instr. Ap. Pasivă al Ministerului Aerului și Marinei, obținând mențiunea "foarte bine".»
Ce este acest "C.R. Olt"? Am căutat pe Google dar n-am găsit nimic relevant. Același C.R. Olt mai e prezent și pe foaia calificativă pe anul 1920, semnată și redactată de Comandatul Brigăzii 22/52 Infanterie, Colonel (ss) Stoica, și Comandantul C.R. Olt, Locotenent-Colonel N. Teodorescu.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Comisariatul de Razboi Olt actualele CMJ-uri sau CMZ-uri.

2 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Salut, C.R Olt poate înseamna comuna Redea, Rotunda, Rusănești (toate din Olt).
Și pe mine mă interesează domeniul arboreului genealogic și lucurile vechi familiale, din păcate cel mai vechi lucru găsit de mine este din 1968 tot din Olt de la mine, ești norocos că ai găsit ceva atât de vechi.

| MeisterSchnitzel explică (pentru Alverto):

Salut! Nu cred că de la asta vine, străbunicul fiind născut în Slatina. Am impresia că are legătură cu armata.
Cât despre nenorocul tău, nu te descuraja. Mai caută, poate găsești lucruri și mai vechi. Dacă nu, poți oricând cerceta registrul de născuți/morți al localității unde au trăit străbunii tăi, sigur acolo găsești ceva!