| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Atunci cand te casatoresti partenerul are toate drepturile asupra obiectelor tale? Spre exemplu daca ai un medalion sau un inel dinainte de casatorie e si a partenerului tau?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu are niciun drept asupra bunurilor proprii ale celuilalt soț dinaintea căsătoriei.
Restul bunurilor se consideră bunuri comune, fiind cumpărate după căsătorie.
Nu are drept nici asupra moștenirilor - alea intră tot ca bunuri proprii, chiar dacă intervin după căsătorie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce fel de drept? Legal, sau cum?
Nici asupra locuinței dacă a fost a ta înainte de.
Asupra sexului, cam are. Cam da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Doar bunurile cumparate dupa casatorie pot fi considerate bunuri comune, dar exista o limita si acolo, mai ales in ceea ce priveste obiectele personale.