| DjAndrea a întrebat:

Funda! Intalnirea dintre doua vocale alaturate aflate in silabe diferite se numeste?

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Hiat cred big grin

12 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Hiat!

| TeoPT a răspuns:

Hiat

| Cσσкiє a răspuns:

Cred că hiat.

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Întâlnirea dintre două vocale alăturate aflate în silabe diferite se numește hiat.
În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găsește chiar în cuvântul "hiat", care se pronunță /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeași silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.

În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă și începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărțire în silabe. Simbolul pentru poziția accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt și înlocuiește punctul de despărțire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.

Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.

A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.

| Meryem027 a răspuns:

Hiat. Materie de clasa a V-aaaa happy

| v1sE a răspuns:

HIAT din cate imi amintesc

| OnlyGirl a răspuns:

Hiat

| yoyosimi a răspuns:

În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găsește chiar în cuvântul "hiat", care se pronunță /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeași silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati-mi si mie exemple de hiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alee, licee, alcool, fiica, fiindca...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aratati care sunt in hiat in cuvinetele de mai jos:aeroport; alcool; fiinta; idee; totdeauna; poezie; respectos; stiinta

| skilled123 a răspuns:

Hiat... Nu ai cum sa crezi... Daca stii nu trebuie sa crezi.