April
| April a întrebat:

Genialul scriitor sud-americanJorge Luis Borges marturisea intr-un interviu ca el isi imagineaza paradisul nu ca pe o gradina ci ca o biblioteca.Cum vi-l imaginati voi?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

De aceea iubesc foarte mult toamna... Coloritul multiplu al frunzelor vestede si sunetul pe care-l fac sub pasii mei. Ele sunt de fapt materie moarta, dar atat de frumoase, insemnand chiar pictura lui Dumnezeu. Paradisul, fiind un loc cu verdeata si ape limpezi, linistitoare, desigur este privat de aceasta feerie. Paradisul, un loc al prospetimii, al infinitei calduri sufletesti, al armoniei desavarsite, al pacii, al iubirii. Un loc fara lacrimi, fara durere. Fara nedreptate mai ales. Unde toate sufletele sunt frumoase, iar eu le pot percepe ca atare. Si am si sansa de a le iubi pentru vesnicie frumusetea. Dar mai presus de ele Creatorul, in toata maretia si splendoarea sa. Paradisul va fi locul in care mi se vor dezvalui toate misterele adunate de-a lungul vietii, deoarece voi depasi bariera ochilor mei de carne. Paradisul, locul unde voi intelege ceea ce nu a fost de inteles in aceasta viata efemera, in aceasta Vale a Plangerii. Locul in care, de ce nu, fiecare are sansa de a ajunge, deci este si locul unde speranta nu ramane simpla speranta, ci se implineste in iubirea divina. Iubesc toamna, iubesc la nebunie toamna. Paradisul? Locul in care n-o voi mai intalni niciodata.

7 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

N-am ştiut dar e interesant, m-am gândit şi eu la asta.Ideea mi-a venit după ce am citit Numele trandafirului de Umberto Eco. Îndrăznesc să cred că ai citit-o şi ştii la ce mă refer... Mi-aş dori ca raiul să fie o bibliotecă gigantică, labirintică, uluitoare, nemaivăzută, în care s-ar regăsi toate cărţile care s-au scris, se scriu şi se vor scrie vreodată în tot Universul.Eu aş fi Bibliotecarul, aş şti unde se află fiece volum, aş putea citi orice carte, în orice limbă...

| Parintele a răspuns:

Iti poti imagina lucruri care nu exista? Posibil doar daca ti-au spus niste idioti despre ele.

| lostcontrol12 a răspuns:

Paradisul? Un univers in procesul de modificare, o rezolvare a tuturor dorintelor mele (care se vor schimba pe parcurs). Un loc unde sa ne bucuram de viata de familie fara problemele de azi: boala, moarte, conflicte de tot soiul, lipsuri, stres, teama...cam asa ceva:*

| death a răspuns:

Un mare bordelbig grin

| dorinaugustin a răspuns:

Mai stii genericul de pe la Star Treck... a new frontiere! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jorge Luis Borges marturisea, nu intr-un interviu, ci in volumul sau "Cartile si noaptea" (culegere a conferintelor sale) acest fapt : "Eu mi-am imaginat intotdeauna Paradisul sub forma unei biblioteci" (poate si datorita faptului ca a fost directorul Bibliotecii Nationale a Argentinei).
Paradisul...ca pe un munte intr-o zi de vara!