Hai la concurs! Tu ce amintire ai cu TPU?

Dragilor,

A mai trecut un an, am facut 11! Probabil ati uitat pentru ca nu am primit nici o felicitare! :) Nu-i nimic, noi nu am uitat si pentru ca va multumim pentru cei 11 ani, pentru tot timpul pe care l-ati dedicat comunitatii, va invitam la un concurs!

Povestiti-ne cea mai draga sau cea mai tare amintire pe care o aveti despre comunitate sau cu oamenii din comunitate, acea amintire care poate chiar ar merita povestita copiilor si nepotilor!

Noi alegem castigatorii pe care ii vom premia cu https://bit.ly/3363ci1 si cu un https://bit.ly/2KLxIaC.

Ce spuneti?

Va asteptam raspunsurile pana pe 2 decembrie!

Succes!

PS. Castigatorii sunt: DoarBogdan si NataliaNatyAr! Multumim tuturor!

22 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Și la mai mulți ani de acum încolo! Când m-am înscris în 2011 căutând câteva răspunsuri la întrebările mele și văzând că totuși nu se bazează doar pe întrebări, m-am ales cu frumoase prietenii de pe TPU cu care inca mai comunic și acum pe Messenger. Îmi aduc aminte că era un membru TPU era la Erasmus in Salonic și mi-a mulțumit înzecit ajutorul dat, informațiile pe care i le-am dat despre oraș. Am rămas prieteni virtuali doar, nu am avut șansa să ne întâlnim. Un alt membru TPU tot cu Erasmus venita era și am avut norocul să ne cunoaștem reciproc. Din păcate nu le mai țin minte numele de utilizator, deși tot aici căutau răspunsuri despre Grecia, Salonic și cum eram și eu locuitor acelui oraș pe vremea aceea i-am ajutat cu drag. Pot spune că sunt 2 amintiri frumoase și sper sa leg și de acum încolo prietenii minunate cu alți membrii TPU.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu pot spune ca am avut cele mai tari amintiri, adica... acum fiecare cum ii este norocul, la fel si in cazul TPU, nu e vina nimanui ca nu a dat de intamplari tari sau reale(in special reale) (sper ca nu jurizati si in functie de asta big grin).

Legat de intamplare... imi aduc aminte ca acum ceva ani, cand puneam eu multe intrebari, dar facute asa fel incat sa primesc si multe raspunsuri, lasam loc de interpretat din greseala (sau nuwinking ). Si printre randuri, pune cineva o intrebare despre cum poate sa obtina mai multe raspunsuri si m-a dat exemplu laughing.
A formulat intrebarea in genul : s-a uitat el la DoarBogdan si a vazut ca la ultima intrebare avea peste 100 de raspunsuri (sau pe acolo) si cum poate sa devina si el asa amabil. Acum nu ma dau exemplu, sa nu se inteleaga gresit, nici nu am vorbit cu acea persoana, am si poza daca vreti, pierduta prin vechiul telefon.

Si el tot punea filosofii si alte intrebari de acest fel. Partea amuzanta era pe atunci, cand mai radeam cu usherii de la acea vreme legat de asta sad, acum nu mai pare asa amuzant. Dar candva o sa poate o sa dau de ei si o sa radem iar happy.

La multi ani TPU!

| SilentRain a răspuns:

Ah dulci amintiri... Imi aduc aminte cum cautam hack-uri pentru jocuri aici, cum facem troll pe site, imi amintesc cu drag cum terorizam useri si ma fugareau admini cu "furci si topoare "
Aici mi-am cunoscut si marea iubire a vieți mele...

| gemeni6226 a răspuns:

In primul rind LA MULTI ANI succese impliniri! M-am inscris prima oara in 2009 iulie 25 pe TPU si am activat pana 30 aprilie 2014 data dupa care am avut mult de lucru la servici si am uitat atit e-mailul cit si parola contului astfel ca m-am vazut nevoita sa-mi aleg alt e-mail si alt nick m-am inscris iar in 6 februarie 2015 am activat pana 2017 cand iar am avut f mult de lucru la servici si nu am mai intrat. Anul asta m-am reintors avand un servici mai relaxat si nemaiavind jocurile mele preferate pe Facebook, Facebook mi-a inchis toate jocurile ce am preferat asa ca in lipsa de joc am revenit.Pot sa spun ca prin intermediul intrebarilor si raspunsurilor mele am aici pe site o mica istorioara a vietii mele din perioadele sus amintite, am legat multe prietenii frumoase (dar numai aici nu s-au tradus si in viata reala)am avut parte si de replici usturatoare care m-am facut sa invat ca unii oameni atunci se simt bine daca pot sa dea astfel de replici la inceput ma suparam dar am invatat ca asta nu pe mine ma caracterizeaza ci persoana care ma ataca, si am mai invatat ca nu poti fi la toata lumea pe plac dar nici nu trebuie, fiecare avem dreptul la opinii esentialul este sa o facem in mod civilizat si cu buna intentie.Tpu este un lucru bun si de folos am primit raspunsuri la intrebari pe care nu puteam afla din alta parte deci multumesc ca existatihappy

| ksuper31 a răspuns:

Hehe...
Pe vremuri umblam des prin categoria Trivia/Amuzante unde doar citeam intrebarile. Pe vremea aia se statea mult pe skype si mi-am zis sa pun o intrebare astfel incat sa adun cat mai multi oameni din categoria aia intr-o conferinta si sa discutam diverse. Bineinteles ca nu multi s-au alaturat, doar 2-3 persoane. Am discutat cateva zile, ne-am imprietenit, dar am ramas prieten doar cu o singura persoana dintre acestea, iar dupa prietenie a urmat mai mult happy. Probabil o stiti si voi, era destul de cunoscuta pe atunci, cred ca a fost si #1 in top o data laughing
Oricum, au trecut aproape 5 ani de cand acest site mi-a schimbat viata si inca mai intru pe aici din cand in cand sa vad cine mai traieste. Nu cred ca as avea loc sa povestesc intreaga poveste aici, dar cer este ca prin intermediul acestui site s-au intalnit doua persoane care acum se iubesc, isi fac planuri si isi traiesc viata impreuna.
Inca o data, multumesc, TPU!

| Elena9328 a răspuns:

La multi ani.
Ce repede au trecut anii
Cand mi-am facut cont pe TPU in 2013, l-am facut mai mult pentru jocurile sale
Apoi am sesizat ca pot pune intrebari si pot fi si de ajutor pentru ceilalți
Ma bucur ca atat cat am putut, am ajutat
Acum fiind plecată din țară timpul este limitat, dar mereu incerc sa intru pentru a vedea ce mai e nou si pentru a mai oferi cate un sfat
.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai tare amintire ramane faptul ca inainte chiar se gasea amuzament pe site in perioada 2009-2012 cel mult. Credeti ca asta nu conteaza?
Nu mi-a mai placut site-ul de atunci, prea anost, prea corporatrist, prea aspru/sensibil cu umorul. Userii de pe aici s-au schimbat radical, majoritatea au abandonat si au venit altii, unii chiar au si decedat la propriu.
Imi placeau pana si trollii de atunci. Mai ales ca rezistau mai mult timp pe site.
Cine a uitat de elasexygagica? Genial personaj. laughing

Cine a uitat de faptul ca inainte dl Catalin Tenita mai intra pe site si ne mai incuraja cu o vorba buna sa ramanem activi, cand ne mai promitea imbunatatiri? Da, poate pareau vrajeli, dar prezenta era importanta. Acum e prea ocupat pe Facebook. Frumos, ce sa zic. TPU e doar un produs, nu o comunitate. Insusi dl Tenita dovedeste asta. De asemenea prima admina Raluca era chiar o fata foarte implicata si verticala.

In fine, ideea e ca si eu contribuiam pe site mai mult pe atunci. Chiar aveam senzatia ca ma simteam util pe Internet (in speta social media) si nu doar ard gazul de pomana. Pana am fost luat in bataie de joc, inclusiv de catre administratia site-ului care tinea partea oricarui user care statea mai mult pe site (facea mai mult trafic) si se smiorcaia pentru ca a fost admonestat pe buna dreptate pentru un comportament toxic in comunitate. De atunci am mai dat pe aici doar la ocazii...ca si acum! De cand ati inceput sa aplicati regulamente preferential s-a dus toata seriozitatea (dar si gluma)!

| Freya1 a răspuns:

Începutul meu pe TPU chiar ar fi de povestit copiilor.
Am intrat aici in 2014 cand cautam răspunsuri la problemele mele adolescentine, puneam foarte multe întrebări si speram sa primesc răspunsuri pentru ca eram o persoana foarte introvertita si nu aveam cu cine sa împărtășesc tot ce aveam pe suflet si chiar mi-a fost de ajutor.Am cunoscut oameni ce întâmpinau aceleași probleme si ne-am sfătuit reciproc, eram ascultată si ascultam la rândul meu, ne criticăm si ne oferea păreri constructive si cred ca asta m-a ajutat mult.Ma facut de multe ori sa ma simt utila si mulțumită ca poti sa fac ceva pentru niște oameni cu care in viata reala poate imi era greu să vorbesc, oameni străini în fața cărora poate imi era teama sa vorbesc din cauza timiditatii dar prin TPU am resuit sa ma deschid si sa imi gasesc mereu un partener de vorba.Am cunoscut oameni, oameni frumoși și chiar critici duri dar poate de multe ori cu intenții bune si cred ca asta e cea mai frumoasă amintire.
Poate pentru multi acele cadouri sunt fleacuri, dar pentru altii poti fi cadouri frumoase de sărbători pe care le pot pastra sau dărui celor dragi si pe care voi le dati doar pentru ca aniversări niște ani si este un gest extrem de frumos.
La multi ani TPU!

| gemeni6226 a răspuns (pentru ksuper31):

Felicitari asta e foarte frumos sa gasesti iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| Evolution a răspuns:

Eu am contul de 8 ani, aproape 9 laughing. La multi ani TPU!
Sincer am vorbit cu mai multi oameni si in privat pe site si nu stiu ce as putea povesti, nu stiu daca am si acordul lor si as dori sa pastrez anumite lucruri confidentionale. Cel mai mult imi place sa ajut oamenii si sa aflu lucruri noi in acelasi timp, vad o alta abordare a problemelor. Doar ca mai sunt anumite intrebari "idioate" pe care unii le posteaza doar... sa posteze sau raspunsuri la fel de idioate. Dar asta e o alta poveste... big grin
O sa povestesc cateva mici intamplari in ordine cronologica, sper sa nu gresesc asa mult si nu o sa dau foarte multe detalii.
Prin 2011 cand mi-am facut cont cautam diferite jocuri si activitati si era o moda prin orasul meu sa ne facem cont TPU sa postam si sa ne intrecem la funde etc.
Prin 2012-2013 am ajutat o fata legat de o problema de familie a ei si am continuat conversatia pe yahoo messenger (doar am ajutat si atat, fara altele) si am devenit "prieteni" dar nu am mai folosit yahoo messenger si a fost scos si de atunci n am mai vorbit.
Prin 2014 cunoscusem un electronist si un nutritionist si ma certam cu ei prin diferite comentarii la intrebari pana ne'am blocat laughing
La 2015-2016 am facut o pauza ca am dat bacul + facultatea (nici acum nu prea intru asa des, i have many work to do )
Prin 2017-2018 stiu ca s'a mai schimbat interfata la TPU, nu stiu sigur in ce an. Oricum nu prea am mai facut nimic interesant in afara sa raspund la intrebari.
In 2019 am castigat concursul la deschiderea instagramului de la TPU (castile Philips bluetooth) si now, I help people big grin.

| mgtow a răspuns:

Nu uit cana aia misto & tricoul primit de la voi

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Bune si rele.

| Klarisa01 a răspuns:

La mulți ani cu multe succese! Cand am descoperit prima data TPU nu stiam foarte bine ce este, au trecut vreo 9 ani cam asa. Aveam vreo 16 ani si eram in cautare dupa citate, sau cum le ziceam atunci. Am gasit foarte multe răspunsuri in timp despre lucruri despre care nu stiam, am aflat lucruri care ma interesau. E frumos cand exista o comunitate unde oamenii se pot ajuta. Ai o intrebare primesti cel putin un raspuns. La multi multi ani TPU

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La multi ani!
M-am inscris pe TPU prin iulie 2009 si, de atunci...cu mici intermitente, am tot raspuns la intrebari si am aflat raspunsuri la propriile mele intrebari.
Imi amintesc de perioada cand aparuse "robotelul corector" Doamne! Ma scotea din minti! Nu stia nicio limba...nici macar romana. Scriam corect si el imi stalcea cuvintele. Daca scriam ceva in franceza sau engleza, innebunea, pur si simplu.
E adevarat ca erau o gramada de utilizatori care scriau tot felul de tampenii incorecte gramatical, dar nici robotelul agramat nu-i ajuta cu nimic.
Am senzatia ca, intre timp, a disparut, ceea ce e mult mai bine.
Spre bucuria mea, observ ca, atunci cand cineva face greseli gramaticale, se gaseste cate un user care sa i le corecteze, asa ca nu mai e necesar robotelul de bagat in ceata (scuze, dar nu folosesc diacritice).
Mi-am facut, de-a lungul timpului, multi prieteni pe TPU. Cu cativa dintre ei comunic regulat pe Messenger.
Mi-am facut si cativa dusmani de incredere, din cauza raspunsurilor mele ironice. Dar, deh...asta-i fata, cui ii place / alta mama nu mai face!
P.S. N-a disparut dracia corectoare! O sa-mi provoace cosmaruri gramaticale pe vecie!

| brokxy a răspuns:

Cam prin 2013 cand m-am inscris si incepusem sa pun niste intrebari putin prostute pentru ca eram un copil. Toti si-au batut joc de intrebarea mea care era cam copilaroasa si exagerata dar o fata s-a imprietenit cu mine si mi-a dat chiar si Facebook-ul ei sa vorbim si am devenit prietene foarte bune dupa! Cred ca daca nu era sa pun acea intrebare pe TPU nu as mai fi cunoscut acea persoana. Asa a inceput prietenia noastra si de la ea am invatat multe lucruri noi deoarece a ajuns sa devina ca o sora mai mare pentru mine, eu nu am frati. Chiar si acum dupa 6 ani mai pastram legatura

| Maia55 a răspuns:

Cea mai "tare" amintire de pe TPU va rămâne o discuție contradictorie între mine și un alt utilizator despre un subiect sensibil și anume avortul. Le voi povestii cu siguranță copiilor sau nepoților ca mereu trebuie sa le acceptam părerea altora și sa încercăm sa înțelegem ceea ce vor sa spună, chiar dacă suntem sau nu de acord cu ei. Le voi spune ca prin cearta nu se rezolva nimic și ca trebuie sa le dam oamenilor șansa de a se exprima și a spune exact ceea ce cred. LA MULTI ANI! Îmi doresc ca platforma sa reziste cât mai mult deoarece aici găsim persoane care chiar sunt dornice sa ajute ale persoane aflate în dificultate.

| OldSoul a răspuns:

Sinceritatea se premiaza?

Eu unul nu am nimic "memorabil" aici pe site, sorry.
Poate doar pisoiul Oaky rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Hallo, alles gute zum geburtstag TPU, imi amintesc ca am gasit acest site cand am cautat solutii antivirus pe google, am dat clik pe respectiva intrebare, acele raspunsuri chiar m-au ajutat, asa ca am mai revenit pe site si mi-am creat si eu cont aici, imi amintesc cu foarte mare placere dezbaterile de la categoria religie care se intindeau pe multe pagini si însumau multe ore, zile, imi amintesc de multi useri cu care aveam dezbateri pe categoria religie

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi --a placut momentele mele stangace cand incercam sa fac rime pe site, parca una era despre teme, lumea mi-a intrat in joc, doua zile a tinut tot.Se pricepe lumea la versuri!
Sau cand am facut plugusorul TPU, parca in 2015, sau revelonul TPU
Pe vremuri lumea era mai unita!