| Florentina9210 a întrebat:

Hei! Am si eu o nelamurire. Atunci cand dai unfriend/block cuiva cunoscut si aici ma refer la o persoana din aceeasi zona sau chiar si unui prieten care s-a dovedit a nu fi. Credeti ca aceasta initiativa poate avea un impact emotional in viata reala asupra acelei persoane, adica e ca un fel de respingere pe fata sau e ceva ce se poate trece cu vederea?

35 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mare impact emotional sa-ti dea un prapadit de block pe Facebook, doar pricolicii care n-au ce face cu viata isi pot taia venele dintr-un amarat de block!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ei na. Intr-un fel, persoana in cauza se 'consuma''.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca e un pricolici!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ce e un pricolici?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

E fix ala pe care l-am caracterizat in detrimentul Facebook-ului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Clar. Toata viata o sa isi aminteasca asta.

| Florentina9210 explică (pentru DoarBogdan):

Eu nu m-am referit la ''toata viata'' m-am referit la ceva de moment.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Ohhh. Si credeam ca te prinzi.

Pai... pai tu stii mai bine. Daca ii dai ignore unei persoane nepasatoare... e ca si cand l-ai avea la prieteni. Si invers.

| OldSoul a răspuns:

I-am dat si eu unui amic (bff cum s-ar spune) block, ne-am certat si m-am gandit ca asta e cea mai buna modalitate sa-i dea si lui putin de gandit, si desigur sa vad daca ma cauta sau nu.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

E tipul acela de care mi-ai povestit atunci?
Si te-a mai cautat? Am avut si eu ceva de genul, si la fel a procedat cu ea, i-am dat block sa nu imi mai vada profilul nici de pe Facebook si nici de pe insta.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu, nu e acel tip.
Nu-mi amintesc sa-ti fi spus ceva despre el.
Da m-a cautat, tot prieteni suntem chiar daca ne mai certam noi ca deh, dar pana la urma e totul bine cel putin asa a fost pana acum! happy

Uneori e mai bine sa-i dai asa fortat un timp de gandire, sa se poata gandi mai bine la situatie...

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Eu tipei aceleia de care ti-am povestit, e vecina cu mine, i-am dat un timp mai mult de aprox, 4 ani. Cand ne intalnim pe strada, nu ne vorbim nici acum.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Asa iti dai seama ca nu ti-a fost prietena adevarata niciodata.happy
Era un vers "Cand nu mai exista interese, drumurile se separa".
Ce sa faci, toti intalnim astfel de pesoane.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Asa e. Nu imi pare rau ca am scapat de ea.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici nu trebuie sa-ti para!
Asa este in viata, oamenii vin si pleaca mai devreme sau mai tarziu.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Si atunci, ne vedem ''prietenii''.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu cred ca nu e mare chestie, oricum poate sa isi faca alt cont si sa iti vada postarile, sau pozele, mai ales daca isi face un cont fake, iar tu daca esti ca mine, adica sa accepti orice cerere de prietenie, chiar daca nu cunosti persoana, poate cu usurinta sa vada tot ce faci, toate pozele pe care le postezi, orice informatie pe care o ai pe public. Wow! Ar trebui sa ma gandesc sa nu mai accept cereri de prietenie de la necunoscuti.

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Da eu nu sunt ca tine. Eu accept doar cunoscutilor si celor din zona mea. Dar inainte sa merg sa dau accept, ii ''studiez'' profilul mai amanuntit. Si oricum, vorba ta, isi poate face cont fake sau poate pune prieteni de ai sa-i sa imi dea cerere, si aia transmite tot ce postez eu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Oricum iti poate vedea profilul de Facebook foarte usor, si fara sa puna pe cineva sa faca ceva. Spre exemplu eu ti-am vazut acum profilul de Facebook si iti pot vedea toate postarile fara sa te am la prieteni. Stai linistita, nu sunt un creepy stalker. laughing

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Bine ca mi-ai spus. laughing

| Dismally a răspuns:

Este posibil sa aiba un anumit impact emotional asupra acelei persoane, cat de tare va fi afectata sau cum va reactiona, asta cred ca depinde de caracterul ei.

| RareşTPUro a răspuns:

Daca persoana respectiva te indrageste si ii esti draga, atunci o sa aiba o stare emotionala spre suparare. Dar daca nu vorbesti cu acea persoana ci doar o ai in lista si atat, atuncia nu o sa il afecteze cu nimic.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Nu cred ca ii sunt draga. A fost mai mult pe interes.

| Gonrax a răspuns:

Nu, nu e mare chestie rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar daca implica sentimente, va cunoasteti, sunteti destul de apropiati. Insa mai sunt si cazuri in care se poate intampla ca persoana respectiva sa aiba un impact emotional, difera de la persoana la persoana. Dar tu de ce ai pus intrebarea mai exact?

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Sa aflu daca este deranjant pentru cineva sau nu, aceasta initiativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm,am auzit ca majoritatea persoanelor respinse, ignorate, carora li s-a dat un block pe Facebook, in urmatoarele cel mult 6 ore au facut o cadere nervoasa. Urmatoarele 12 ore au fost si mai critice, multi dintre ei sfarsind sub sinele trenului, ba chiar spanzurati cu propria curea de la pantaloni in baie, daca nu s-a nimerit cineva sa-i bage in camasa de forta pentru a.i salva.Eu de.asta nu am Facebook, ma tem sa nu primesc vreun block, si asa stau prost cu nervii.

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Du-te fata si cauta-te daca stai prost cu ''nervii''!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Iti provoc indigestie, asa.i?

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

No chance!

| Dragosdoar a răspuns:

Da sad si mi-a lasat un regret tara adanc mai ales ca am vazut cine e cu adevarat. Era o fata pe care o cunoscusem intr-un spital. Am facut rost de contul ei de Facebook si am invitat o undeva. Mi a spus ca e in perioada invatatului pentru bac si nu are timp de iesit si dupa ce se termina toate astea o sa se vedem insa dupa ce s-a terminat perioada examenului am incercat sa dau de ea, insa nu mi raspundea la mesaje nici de a drcu pana intr o zi cand i am spus ce simt pentru ea(ca un prost ce eram pe atunci ca de abia facusem 18 ani).A doua zi ce sa vezi, block si am aflat si motivul despre care cred ca e o minicuna defapt...nu a vrut sa ma raneasca spundu mi ca nu i convine de mine, insa daca e sa ne luam dupa ce spune ea a facut exact opusul. Imi facuse o impresie tare buna la inceput insa pe parcurs am vazut ca nu e asa. Ceea ce m-a deranjat foarte tare este ca nu mi-a spus direct in fata, pur si simplu i s-a taiat linia cu mine si punct. Nu am plans dupa ea sau alte gesturi din astea de regret, dar am ramas cu o parere de rau ca mi-am facut niste sperante deşarte, asta fiind vina mea desigur

| Florentina9210 explică (pentru Dragosdoar):

Data viitoare vei avea mai mult noroc! Ai si tu grija pe cine intalnesti!

| ABCD122 a răspuns:

Deci nu înțeleg care-i treaba. Daca el s-a dovedit un fals prieten, tu i-ai dat Block.
Despre ce impact emoțional vorbești?

Fie am inteles greșit, fie mi se pare stupida întrebarea. happy

| Florentina9210 explică (pentru ABCD122):

M-am referit la faza cu block-ul, el sa observe acest lucru si sa se simta frustat, intr-un fel. Si aici m-am mai referit si la faptul ca poate se simte ''dat la o parte'' cand o sa vada si prieteni de ai sa-i ca nu mai e in lista. La asta m-am referit. happy

| RokoRo a răspuns:

Asta depinde 100% numai de acea persoana. Unul s-ar putea sa pice in depresie, pe altul, este posibil sa-l doara in fund de "unfriend/block-ul" tau. happy