| Deddu a întrebat:

Am si eu o mica nelamurirehee hee
La cate raspunsuri si intrebari ajungi "Expert TPU"?
Multumesc AnticipathappyO zi buna!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Singure conditii obligatorii, ca sa poti fi ales "Expert TPU", este sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica trebuie sa ai minim un raspuns castigator din 10 raspunsuri postate. Cam atat. Citeste aceste blog-uri, plus comentariile http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 si te vei lamuri mai bine. Succes!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@andreealovepeace, mersi pentru apreciere! Numai bine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Au fost postate foarte multe întrebări pe tema asta. Dă căutare şi scrie expert TPU. Ca să ajungi expert TPU contează calitatea răspunsurilor pe care le dai, nu numărul răspunsurilor sau cel al întrebărilor. Citeşte mai multe aici : http://www.tpu.ro/blog/?p=134. Baftă!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o regula fixa. Important este sa convingi pe toata lumea ca dai numai raspunsuri serioase, documentate si din experienta ta personala, ca nu provoci conflicte si nici nu te implici in ele, ca folosesti corect de fiecare data limba romana, ca nu iti bati joc de alti useri. Cred ca te poti gandi la acest titlu dupa 6-700 de raspunsuri, daca ai macar 10% raspunsuri marcate cu fundita si daca nu ai incalcat deloc regulamentul.

| ImmortalQueen a răspuns:

Nu numai fundele,punctele,numărul de răspunsuri sau rank-ul contează,calitatea e la fel de importantă,cum te exprimi şi ce fel de răspunsuri dai,la ce fel de întrebări ai dat răspunsurile,cât de activ eşti,etc,etc.Răspunsurile tale vor fi analizate în caz că eşti luat în calcul pentru această nominalizare...cei care cerşesc funde se auto-descalifică!Citeşte şi pe blog,acolo apar motivele pentru care au fost aleşi http://www.tpu.ro/blog/?cat=6

| Ionutz a răspuns:

Expert TPU nu ajungi naeparat la un numar de raspunsuri castigatoare sau la un numar de raspunsuri dat sau un nr de intrebari expert TPU ajuni daca dai at mai multe raspunsuri bune adica apreciate asa ajungi poti da 500 raspunsuri in 5 zile sau poti dai 500 intr-un an depinde si de valoarea raspunsului.

| Deddu explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! v-am dat voturi celorlalti:*

| Smurf a răspuns:

Nu ajungi Expert la un anumit numar de intrebari si raspunsuri, cum nu ajungi nici la un anumit numar de raspunsuri "castigatoare","inteligente" sau "folositoare". Intr-adevar, trebuie sa fii activa pe site, sa raspunzi la cat mai multe intrebari, sa scrii si sa te exprimi corect, de asemenea continutul sa fie bun, sa nu ai conflicte...Sa aduni multe puncte, iar daca administratora va considera ca meriti titlul de Expert, ti-l va acorda. Sfatul meu este sa nu iti formezi un tel din a deveni Expert, pur si simplu raspunde asa cum crezi, intrebarilor la care simti ca ai de zis ceva. Uita-te la Comunitate, cati utilizatori au mii de raspunsuri folositoare, acelasi numar de puncte ca userul anului, insa nu sunt experti.