| minnie20 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sa inteleg, caci in curand voi da test. Vreau sa stiu :Care e diferenta intre monom, polinom si binom?
Care sunt formulele pentru fiecare?
Dau FUNDA! Multumesc happy

2 răspunsuri:
| lavinia148 a răspuns:

În monom „intervin" doar semnele înmulțirii și ale împărțirii.Ex.:a:b sau a:bxc.
Binomul înseamnă suma sau diferența a două numere. Ex.:a-b sau a+b.
Trinomul este o expresie algebrică cu trei numere, care se scad sau se adună. Ex.:a-b+c sau a+b+c sau a-b-c.
Polinomul este format din mai multe monoame, legate intre ele cu semnul „+" sau „-". Ex.: a-b+c-d.