| Idontcare69 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma crying! nu stiu ce sa fac. Mai sunt 3 saptamani pana dau examenul iar eu nu stiu absolut nimic. La teza la romana am luat 6, 50 iar la un test la mate am luat 3. Nu radeti va rog. Nu a fost de lene sau ceva, dar eu chiar nu inteleg ce spun profesorii. Stiu toate formulele si teoremele posibile, la romana stiu teoria. Degeaba. Le-am tocit pana acum, dar tot nu stiu sa le rezolv. Fac meditatii la matematica, avem ore in plus de pregatire la ambele materii. Dar degeaba :'( Ma gandesc la viitorul meu totusi. Familia ma preseaza sa invat, la fel si profesorii. Dar eu NU stiu sa le rezolv! In cele mai adanci ganduri, am ajuns sa vreau sa nu mai exist, e ingrozitor. Va rog, sunt traumatizata. ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| Andrei02132 a răspuns:

Primul pas. Incearca sa ai macar un dram de vointa. Fa macar 3-4 variante la matematica pe zi, incearca sa nu copii de la spate rezultatele. Unde nu intelegi / sau nu stii sa rezolvi exercitiile mergi la meditator si intreaba-l cum se rezolva. FII FOARTE ATENTA. Incearca sa te desprinzi de prieteni /iesiri in oras /placerile tale pana la examen. Dupa aceea vei avea tot timpul din lume sa le faci.
Din cate stiu eu primul subiect la matematica este foarte foarte usor. Daca nu reusesti sa le faci pe cele grele ( SUBIECTUL NR 3) macar fa din toate variantele Subiectul 1 si 2, antreneaza-te.
La romana nu am ce sa-ti spun. Depinde de cata inspiratie ai sa comentezi textul.
Sper ca te-am ajutat, iesi din starea asta de "traumatizata" si incearca sa ai macar putina vointa. Fii optimista si antreneaza-te. Repet : la matematica macar subiectele 1 si 2 sa le rezolvi.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sincer sa iti zic, nici eu nu prea stiam sa rezolv exercitiile, mai ales la matematica. Chiar daca stiam formula, nu reuseam sa rezolv. Am intrebat cativa colegi mai priceputi. Acum tot nu stiu indeajuns, dar ma descurc mult mai bine. Fa si tu la fel.

| Idontcare69 explică (pentru AFR81):

Niciodata colegii mei nu ma vor ajuta, sunt niste nepasatori. Eu mereu sunt buna cu ei, dar ei nu. Sunt niste egoisti.

| AFR81 a răspuns (pentru Idontcare69):

Da, ce sa zic, aiurea. In situatia asta, nu prea ai ce sa faci. Nu am ce sfat sa iti dau. Continua sa inveti, poate poate.

| Idontcare69 explică (pentru AFR81):

Deja m-am plictisit de ele! Mi s-a scarbit! Le stiu mai bine ca pe alfabet.
Mersi oricum :d

| neutrino a răspuns:

In primul rand renunta la cel ce te mediteaza: note de 3 si 4 poti lua fara meditator. Pune mana pe manualele proprii si incearca sa inveti singur/singura, rezolvand si problemele rezolvate din carte si din notitele de la ore. Si sigur ca acolo unde nu intelegi, poti apela la un coleg/colega care se pricepe, si chiar la profesor. Lupta cu tine, incepand de maine, si vei castiga!

| SetYourselfFree a răspuns:

Eu sunt mai detaşată de ce se întâmplă în jurul meu.şi eu sunt tot în a 8-a, la mate am luat 3, 25 şi la română 7, 85 în simulare.tot stresul ăsta nu o să te facă decât să iei notă mai mică. până la urmă, este nevoie şi de gunoieri, femei de servici şi tractorişti.Crede-mă că e o diferenţă să mergi la mate-info, să înveţi de îţi ies peri albi şi să ai meditaţii la mate din M1 şi alta e să mergi la M2, la tehnologic să zicem, unde e mult mai uşor.că până la urmă, diploma de bac contează, nu liceul unde ai învăţat.