| MihaiPavel21 a întrebat:

Hei! Vă cer ajutor celor care vreți să mă ajutați.Mi-am pierdut toți banii pe care îi aveam la păcănele și nu am primit nimic,păcănele doar mi-au mâncat banii și m-au lăsat falit...Spuneți-mi vă rog frumos o metodă serioasă care să mă ajute să mă las de jucat la păcănele,că mereu când intru în agenție îmi vine să mă joc la ele, parcă m-ar chema... Aștept răspunsuri!

18 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Contacteaza-i pe baietii astia:
https://jocresponsabil.ro/

Ei sunt cei mai in masura sa te ajute.

| osal a răspuns:

Gândește-te cum te-ai simțit și cât de idiot ai fost în momentul în care ai pierdut banii.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand mergi la agentie, TOTDEAUNA sa ai DOAR maxim 1 leu, in maruntis!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta e deja o problemă psihică. Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholog.
Cunosc cazuri de genu, cum dau de bani cum ii sparg la pacanele, acasa il asteapta familia-copii mici el ii cu buzunoarele goale...
Dar nu inteleg ce gasiti fascinant la pacanele. Pacanelele nu au legatura cu norocul. Aparatul e setat inainte cum sa imparta castigurile. Asta nu e noroc-e capcana psihologica.

| CosminCD a răspuns:

Trebuie să ai voință! Dacă o bancă unde ți-ai fi ținut tu banii (economisiți de tine) te-ar fi înșelat și nu ți-ar mai fi dat niciun ban înapoi, lăsându-te într-o pagubă mare, spune-mi: a doua zi te-ai mai duce să mai pui bani acolo, la banca respectivă? Eu cred că nu. Cu siguranță, zici că poți și câștiga dacă iei dobândă, dar o dată ce te-a păcălit, îți pierzi încrederea. Trebuie să ai voință și să-ți stabilești scopuri mai înalte în viață. Roagă-te lui Dumnezeu să îți pună scârbă în tot ceea ce înseamnă păcănelele. Și dacă mai ai și tu voință, atunci e bine. Nu uita că păcănelele reprezintă o fericire FALSĂ! Ignoră-le, pur și simplu fugi de ele. Întoarce capul de la ele. Eu îți doresc succes și cred că vei reuși!

| TristanTzara a răspuns:

Joacă online fără bani

| Daniela_Maxim_1999 a răspuns:

Mai bine dă banii la un psiholog pentru a scăpa de dependență

| Simpatic a răspuns:

Schimbarea trebuie sa vina de la tine.
Ca sa vezi cat de tare esti adancit in asta iti zic un lucru, ca sa renunti la ceva trebuie sa urasti acel lucru.
Am un amic este gabor (a se citi militian) are un salar destul de mare pentru ca e cu vechime si grad, si duce toti banii la aceste cacaturi de pacanele, ba eu il mai si imprumut de multe ori pana la salar...ii plangi de mila cat de prost este.
I-am zis 1 data de 2 ori de 1000 de ori degeaba el acelasi lucru face, familia s-a saturat de el, prin definitie ajungi un ratat daca ai astfel de vicii.
Stii cand iti dai seama ca un viciu nu este bun? cand deja ti-a distrus viata.
E am pierdut si eu cateva mii de euro (in 2 ani) la aceste pacanele si de atunci intru dau salut si pa, nici nu joc si nici nu joc nici la fotbal (pariuri sportive) la nimic, fac pi-pi pe ele.
Daca intri si zici risc un 50 de lei si ai mai mult in buzunar pleci cu coada intre picioare.
Cel mai bun sfat numai intra si nu te mai duce.
Nu stiu cum pun stapanire aceste pacanele pe oameni caci in sine ele sunt niste jocuri video de tot rasul cu niste linii, cu rosu si negru cateva butoane. Bai fratilor luati-va ma un PS4 Pro, un TV mare si jucati jocuri tari 4k nu cacaturile alea care te lasa fara bani.
Stii cum am renuntat eu la aceste pacanele cand mi-am data seama ca patronii de astfel de bodegi castiga zeci de mii de euro pe luna si pot schimba masini tari anual, au amante si case de sute de mii de euro, si toate din banii mei ai tai si al altor nefericiti ca noi.
Si atunci am zis stop, daca eu nu am 50k-100k euro sa cumpar o masina ala de ce ar avea, e el mai destept? NU. atunci eu sunt prostul si il tin pe banii mei in lux. Da-l drecu!
Daca schimbarea nu vine de la tine...nimeni nu te poate ajuta.
A si mai este unul care ajuta in astfel de cazuri si anume Biblia, mergi al preot si spune, din cate stiu eu cei cu cazinouri si care doresc sa le mearga bine in afaceri (au astfel de magazine care vand ) folosesc o practica oculta si anume ingroapa o potcoava in pamant si cheama o vrajitoare sa faca un ritual, de aceea multi batrani spun ca aceste locuri precum cazinourile cele in care se promit castiguri sunt dominate de anumiti demoni, nu e vrajeala asta este din batrani, stii batranii aia din capul satului (NU SUNT DE LA TARA dar asclt multe povesti de genul) care chiar avea ceva nativ in ei, nu actualii bunici care is bunici la 42 de ani ...aia te invata tetris si mario pe tableta.
Daca Biblia spune de jocuri de noroc, popa spune si batranii spun inseamna ca o fi si un pic de adevar pe principiul fara foc nu iese fum!
Deci ti-am dat deja doa alternative, vrei si a 3-a? mergi la psiholog, exista si tratament pentru aceste jocuri pentru ca din punct de vedere psihic aceasta dependenta merge mana in mana cu mania si obsesivul si ca orice boala are si tratament.
Dar cum spuneam schimbarea vine din tine.
O metafora cand te desparti de o iubita si inca ai asa o dezamagire ca nu stii ce sa faci ca sa nu iti mai aduci aminte de ea rupi pozele cu ea si arunci tot ceea ce iti aducea aminte de ea.
Asta trebuie sa faci si tu ca sa scapi sa "arunci"tot ce te leaga de jocuri de noroc si de pariuri in general...

| Nilsson a răspuns:

Doar Dumnezeu te poate scapa de acest viciu, jocurile de noroc sunt de la diavolul, oamenii care au cazut in patima lor au pierdut toti banii pe care ii aveau, au divortat de sotii, si-au vandut apartamentele, s-au imbolnavit de la stres ori chiar si-au pus capat zilelor.
Nu mai intra deloc in agentii si evita orice te-ar impinge la ispita.

| mgtow a răspuns:

Invata sa faci mancare

| Celcestietot a răspuns:

Instalează-ți jocuri cu păcănele pe PC sau telefon și joacă-te până obosești. Crede-mă că o să-ți treacă!

| Violleta2022 a răspuns:

Solutia este simpla: iti blochezi contul, sau il stergi complet si te abtii sa mai joci vreodata.

| Iote a răspuns:

Si de ce mai intri in agentie?
Trebuie sa ai vointa. Trebuie sa te gandesti ce prost esti ca le dai banii, desi stii bine ca nimeni nu castiga acolo. Si, sa vorbesti cu un psiholog.

| Cosmin86 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur "mereu când intru în agenție îmi vine să mă joc la ele", NU mai intra in agentie!

Super-simplu. Am 32 de ani si nu cred ca am intrat in viata mea intr-o sala de pacanele, nici macar de curiozitate, mi se pare ca trebuie sa ai un IQ foarte scazut sa faci asta.

| RAY a răspuns:

Inseamna ca ai bani multi, uni nu au nici de mancare, tu nu ai nevoie de ajutor, ajutor are nevoie care nu are ce manca ala are nevoie

| Adrian_Catalin_Olteanu_1984 a răspuns:

Păi eu zic că trebuie să îți găsești o preocupare, ceva ce îți place ție. Clar că nu trebuie să mai joci deloc. Investește banii in altceva

| RaduAlina20 a răspuns (pentru Bula):

Bine punctat! Felicitări pentru cele mentionate mai sus!