| ayran a întrebat:

Salut TPU. Deci, am o problema foarte serioasa in legatura cu tatal meu, de o viata este dependent de jocurile de noroc, se duce mereu la cazino si isi baga la pacanele toti banii lui, iar dupa vine acasa nervos si dand vina pe noi ca a pierdut el banii. Cand am implinit 18 ani am primit cadou de la mama 1000 euro, ea mi-a zis sa nu ii spun lui tata ca am banii astia la mine deoarece ea stie ce va face cu ei. Parintii mei sunt despartiti de 9 ani, eu stau cu taicamiu in momentul actual. Intr-o zi tata era la mine in camera si din greseala a gasit plicul cu banii primiti cadou iar el ma intreaba dupa 3 zile:,, Da-mi si mie niste bani ca-ti dau la loc cand iau salariul.'' Dupa i-am primit inapoi si incepea sa imi ceara aproape in fiecare zi cate o suma mare, isi tinea de fapt datoria lui la mine si dupa mi-o lua inapoi. Sunt foarte nervos si suparat pe el, am 19 ani si vreau sa ma mut singur dar nu am nici permis de conducere si nici bani stransi pentru o chirie. M-am gandit sa imi strang pe langa cadoul de la maicamea niste bani pe care sa nu stie el ca exista in camera mea. Credeti ca ar fi o idee buna?
Ce pot face?

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Dependenta de jocuri de noroc este cat se poate de nociva atat pentru victima cat si pentru persoanele implicate.Intelept ar fi fost sa pui acea mie de euro pe un card, nu sa o lasi cash, stiind ca tatal tau face din astea.Nu mai tine bani cash in casa, deloc.Cand ai nevoie te duci si iti scoti de la un bancomat, iti rezolvi treaba sau platesti direct cu cardul, daca se poate. Daca vrei sa pleci de acolo ai nevoie de un loc de munca stabil, sa ai banii de chirie si trai zilnic stransi in avans pe macar 6 luni. Tatal tau se poate lecui numai daca el doreste acest lucru de adevarat.Din exterior degeaba incerci tu sa faci ceva, e adevarul dur cu care toti se confrunta.Mult succes cu planurile tale in noul an!

| AliGab a răspuns:

Iti depui banutii intr-un cont, cu sau fara card, si tot ce strangi depui in cont, nu la saltea, iar lui ii spui ca nu mai ai bani. Doamne ce greu este sa traiesti langa asemenea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa oamenii nu se schimba Niciodată rămâne aceași pe viață ajung să-și vindă și totul și tot la aparte merg oamenii ăștia nu-i poți vindeca nici dacă își pierde de familia și copii mulți din ei "trăiesc" asa și toți bani câștigați împrumutați loați cu cămătărie cu împrumut toți bani și viața lor acolo se duc La cazinouri la Aparate de tot felul și cine are de aface cu ei fie o ruda fie prietenii fie cine o fi sa fie are 100%la100% sanșe sa fie ca ei.

Dacă vrei sa trăiești sănătos ca un om Sănătos stai departe de aparatiști ca nu este de gluma și nici de joaca cu ei eu am văzut cu ochii mei ce a putut un om sa fac eu i-am data 5 milione cu mâna mea a zis ca are un necaz i-am dat 5 milioane în mână i-am pus el ce a făcut? Sa dus cu toți bani la Aparate și păcănele juca la pariuri sportive navea treaba și l-am văzut cu copii lui umbla pe străzi fără papuci în piciore eu am trăit și văzut astea ce poate face aparatele din oamenii nu am mai vrut niciun ban înapoi dar mi-am loat lecția pe viață și am învățat ca ași fi putut eu sa fiu în locul lui da Dumnezeu nu ma lăsată sa ajung așa Niciodată în viața mea nu ași pune bani acolo și nici piciorul naș păși peste ușile alea mai bine mor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă sa lucrezi unde, poate sa vinzi intr-un magazin sau în parc sau intr-un mini market/supermarket, la un bar sau restaurant nu este ușor! Poți sa vinzi pliante, îți vei strânge bani la un moment! Jocurile de noroc trebuie interzise, distrug vieți!

| Dragobeta a răspuns:

Ca sa nu stie ca ai bani, mai bine ii pui in Banca. Daca iti va cere si il vei refuza, va cauta prin camera in lipsa ta si ii va gasi.

| nukeyly a răspuns:

Taie raul de la radacina, te rupi total de el in cel mai scurt timp posibil si nu-i mai raspunzi la telefon, ever. E major si vaccinat.

| Xox0 a răspuns:

Da de permis, nu te mai gandi la ce nu poti schimba si pleaca

| Ilovedinero a răspuns:

Sa iti iei o pusculita sau un sertar cu cheie in caz ca ii gaseste sau muta-te la mama ta pana te pui pe picioare

| sincert a răspuns:

Ai 1000 de euro pe care daca ii dublezi la verde de doua ori poti sa iti iei lejer apartament

tot ce aud in povestea asta este ca tatal tau este un jucator SLAB de pariuri. Skill issue.

bucurii

| Andreipho a răspuns:

Ala nu e tatal tau adevarat, ala e nenorocitul. Sa nu dai niciodata o suma mare lui tatal tau fara motivul si pentru ce, se duce mereu la pacanele si nu castiga nimic. Si nu iti da niciun bani inapoi pentru datorie.

Tu daca ai multi bani in buzunarul tau, poti sa faci ce vrei tu si sa te bucuri de viata ta si sa fii sanatos.
Nu ca face ce vrea si viata a lor, nu exista asa ceva.

Fiecare om e liber să faca ce vrea cu viata şi sanatatea lui – e numai raspunderea lui si nu a celor din jur! E simplu!

Dar, daca incepe sa certe cu tine cand nu dai niciun bani, nervos, pierde contrul, amenintare si violenta, poti sa te duci la politie si faci plangere si apoi dai judecata si primeste pedeapsa in inchisoare.